Põhisisu juurde
  • Artikkel
  • 14. august 2024
  • Teabevahetuse peadirektoraat
  • 3 min lugemist

Vähem plastijäätmeid – puhtamad rannad

Plastic waste

 

Kas olete viimasel ajal märganud plastpudelite korkide juures midagi uut? See on vaid üks plastireostuse vastu võitlemise meetmetest. Plast on meie majanduses oluline materjal, mida leiab kõikjal meie igapäevaelus, kuid see võib väärkasutuse korral avaldada negatiivset mõju keskkonnale ja tervisele.

Alates 3. juulist peavad ELis müüdavate ühekordselt kasutatavate plastpudelite korgid või kaaned olema kinnitatud pudeli külge. See võib tunduda väikese muutusena, kuid selle mõju võib olla tohutu. Plastkorgid või -kaaned on osa peaaegu 26 miljonist tonnist plastijäätmetest, mis tekivad igal aastal Euroopas ja millest suur osa uhutakse randa kogu maailmas. Umbes 80% mereprügist on plast. Miks pudelikorke muudeti? See on vaid üks ühekordselt kasutatavaid plasttooteid käsitleva ELi õigusakti tulemustest. 

Õigusakt on osa laiemast ELi plastistrateegiast, mille eesmärk on kaitsta keskkonda ja inimeste tervist, vähendades plastireostust ja mereprügi ning kiirendades üleminekut ringmajandusele ja ressursitõhusale plastimajandusele. Strateegias sätestatakse, kuidas EL kavatseb vähendada plastijäätmeid kogu plastitootmise spektri ulatuses. Ühekordsete plasttoodete direktiiv ei ole plasti vastu. See on vastu plasti jätkusuutmatule kasutamisele ja prügistamisele. Siin on mõned valdkonnad, kus EL tegeleb plastireostuse vähendamisega. 

Ühekordselt kasutatavad plasttooted 

Ühekordselt kasutatavaid plasttooteid kasutatakse enne äraviskamist üks kord või lühikese aja jooksul. Ühekordselt kasutatavat plasti käsitlevate ELi eeskirjade kohaselt tegeleb EL kümne ühekordselt kasutatava plastesemega, mida Euroopa randades kõige sagedamini leiab, ning edendab kestlikke alternatiive.  

Need kümme toodet on järgmised: 

  • Vatitikuvarred 
  • Söögiriistad, taldrikud, kõrred ja segamispulgad 
  • Õhupallid ja nende varred 
  • Toidupakendid 
  • Joogitopsid 
  • Joogipakendid 
  • Sigaretikonid 
  • Kilekotid 
  • Pakid ja pakkematerjal 
  • Niisutatud salvrätid ja hügieenitarbed 

Kui kestlikud alternatiivid on kergesti kättesaadavad ja taskukohased, keelatakse ühekordselt kasutatavad plasttooted ELi turul. See käib plastist vatitikkude, söögiriistade, taldrikute, joogikõrte ja -segamispulkade, õhupallivarte, samuti vahtpolüstüreenist valmistatud topside, toidu- ja joogipakendite ning kõigi hapniku toimel lagunevast plastist valmistatud toodete kohta. Muude ühekordselt kasutatavate plasttoodete puhul keskendub EL nende kasutamise piiramisele, kehtestades disaininõudeid, näiteks nõude kinnitada kork pudeli külge. 

Kilekotid 

Õhukesi plastkandekotte kasutatakse sageli ainult üks kord, kuid kulub sajandeid, kuni need looduses täielikult lagunevad. Need on üks kümnest suurimast prügiesemest Euroopas. Plastkandekottide direktiivi kohaselt nõuab EL liikmesriikidelt meetmete võtmist, et tagada õhukeste plastkandekottide tarbimise piiramine ja iga-aastaste tarbimiseesmärkide saavutamine. Samuti on selles sätestatud, et ELi liikmesriigid ei tohi lubada selliste plastkandekottide tasuta pakkumist kaupade või toodete müügikohas, välja arvatud juhul, kui on olemas sama tõhus alternatiiv. 

Plastpakend 

ELi pakendeid käsitlevate õigusnormidega ühtlustatakse riiklikke meetmeid pakendidisaini ja pakendijäätmete käitlemise kohta ning tagatakse keskkonnakaitse kõrge tase. Nende normide viimane muudatus sisaldab ajakohastatud meetmeid pakendijäätmete tekke vältimiseks ning pakendijäätmete korduskasutamise, ringlussevõtu ja muude taaskasutamise viiside edendamiseks nende lõpliku kõrvaldamise asemel. Normidega on seatud eesmärk võtta 2025. aastaks ringlusse 50% plastpakenditest ja 2030. aastaks 55%

Mikroplast 

Mikroplast on väikesed plastitükid, mis on tavaliselt väiksemad kui 5 mm. Need on püsivad, väga liikuvad ja neid on loodusest raske eemaldada. Üha rohkem mikroplasti leidub keskkonnas, sealhulgas meres ja pinnases, samuti toidus ja joogivees. Hinnangute kohaselt lastakse igal aastal tahtmatult keskkonda 200–600 olümpiaujula täit mikroplasti

2023. aastal võttis Euroopa Komisjon vastu REACHi määruse kohase piirangu toodetele tahtlikult lisatud mikroplasti kohta ja ettepaneku võtta vastu õigusakt, mis käsitleb plastgraanulite keskkonda sattumise ärahoidmist. ELi eesmärk on vähendada mikroplasti keskkonda sattumist 2030. aastaks 30%

Soovite anda oma panuse? 

Igal aastal korraldab Euroopa Liit koos ÜRO ja joonisfilmist tuntud smurfidega teadlikkuse suurendamise kampaania #EUBeachCleanup, mille raames toimuvad kõikjal maailmas randade ja jõekallaste koristamise üritused. Osalege mõnel sellisel üritusel oma elukoha läheduses või korraldage ise oma üritus! 

Lisateave 

ELi plastipoliitika 

Plastistrateegia 

Ühekordselt kasutatav plast ELis  

Kilekotid ELis  

Pakendid ELis  

#EUBeachCleanup

REACHi määruse kohane piirang 

Üksikasjad

Avaldamiskuupäev
14. august 2024
Autor
Teabevahetuse peadirektoraat