Přejít na hlavní obsah
  • Zpráva
  • 14. srpna 2024
  • Generální ředitelství pro komunikaci
  • Odhadovaná doba čtení: 5 min

Méně plastového odpadu znamená čistší pláže

Plastic waste

 

Všimli jste, že se v poslední době změnila víčka plastových lahví? A to je jen jedno z opatření, kterými se snažíme omezit znečištění plasty. Plasty jsou v našem hospodářství důležitým materiálem, jenž je všudypřítomný v našem každodenním životě, ale při nevhodném používání může mít negativní dopady na naše životní prostředí i zdraví.

Od 3. července musí být jednorázové plastové lahve prodávané v EU opatřeny víčky nebo uzávěry. I když se to může zdát jako drobná změna, její dopad může být obrovský. Plastová víčka nebo uzávěry jsou součástí téměř 26 milionů tun plastového odpadu, který se v Evropě každoročně vyprodukuje a jehož velká část se vyplavuje na pláže po celém světě. Přibližně 80 % mořského odpadu tvoří plast. Proč došlo ke změně víček? Je to jen jeden z důsledků legislativy EU o plastových výrobcích na jedno použití

Ta je součástí širší strategie EU pro plasty, která chce chránit životní prostředí a lidské zdraví tím, že se snížení znečištění plasty, omezí objemu odpadu v mořích a urychlí přechod na oběhové hospodářství účinně využívající zdroje. Strategie stanoví, jak EU plánuje snížit množství plastového odpadu v celém spektru výroby plastů. Směrnice o jednorázových plastech není namířena „proti plastům“. Je proti jejich neudržitelnému používání a znečišťování prostředí plastovými odpadky. Níže uvádíme některé oblasti, v nichž se EU snaží znečištění plasty snížit. 

Plasty na jedno použití 

Plastové výrobky na jedno použití se používají jednorázově nebo po krátkou dobu a poté se vyhodí. V rámci unijních pravidel pro jednorázové plasty se EU zabývá deseti plastovými výrobky na jedno použití, které jsou nejvíce nacházeny na evropských plážích. Zároveň podporuje jejich udržitelné alternativy.  

Mezi těchto 10 výrobků patří 

  • vatové tyčinky 
  • příbory, tácky, brčka a míchátka 
  • balónky a tyčky balónkům 
  • nádoby na potraviny 
  • nápojové kelímky 
  • nádoby na nápoje 
  • cigaretové nedopalky 
  • plastové sáčky a tašky 
  • balení a obaly 
  • vlhčené ubrousky a hygienické potřeby 

Tam, kde existují snadno dostupné a cenově přijatelné udržitelné alternativy, jsou plastové výrobky na jedno použití na trhu EU zakázány. To se týká vatových tyčinek, příborů, tácků, brček, míchátek, tyček k balónkům a nádob na potraviny a nápoje z expandovaného polystyrenu a všech výrobků z oxo–rozložitelných plastů. U ostatních plastových výrobků na jedno použití se EU zaměřuje na omezení jejich používání, například zavedením požadavků na design, jako je připojení uzávěrů k lahvím. 

Plastové tašky 

Lehké plastové tašky se často používají pouze jednou, ale jejich úplný rozklad v přírodě trvá staletí. Patří mezi deset nejčastěji odhazovaných předmětů v Evropě. Podle směrnice o plastových taškách EU vyžaduje, aby země EU přijaly opatření, která zajistí omezení spotřeby lehkých plastových odnosných tašek a dosažení ročních cílů spotřeby. Směrnice rovněž stanoví, že země EU nesmějí povolit, aby byly tyto plastové odnosné tašky poskytovány zdarma v místě prodeje zboží nebo výrobků, ledaže by byla nabízena stejně účinná alternativa. 

Plastové obaly 

Pravidla EU týkající se obalů harmonizují vnitrostátní opatření týkající se designu obalů a nakládání s obalovým odpadem a zajišťují vysokou úroveň ochrany životního prostředí. Poslední novela těchto pravidel obsahuje aktualizovaná opatření k předcházení vzniku obalových odpadů a k podpoře opětovného použití, recyklace a jiných forem využití obalových odpadů namísto jejich konečného odstranění. Pravidla stanovují cíl recyklovat 50 % plastových obalů do roku 2025 a 55 % do roku 2030

Mikroplasty 

Mikroplasty jsou malé kousky plastů, obvykle menší než 5 mm. Jsou trvanlivé, velmi pohyblivé a z přírody se těžko odstraňují. V životním prostředí, včetně moří a půdy, ale také v potravinách a pitné vodě, se nachází stále větší množství mikroplastů. Podle odhadů jsou každý rok neúmyslně uvolněny do životního prostředí mikroplasty o objemu, který by naplnil 200 až 600 olympijských bazénů

V roce 2023 přijala Evropská komise omezení podle nařízení REACH týkající se mikroplastů záměrně přidávaných do výrobků a návrh zákona o prevenci úniku plastových pelet do životního prostředí. Cílem EU je snížit do roku 2030 uvolňování mikroplastů o 30 %

Rádi byste pomohli a hledáte inspiraci? 

Evropská unie každoročně ve spolupráci s Organizací spojených národů a Šmouly pořádá osvětovou kampaň – #EUBeachCleanup – při níž se čistí pláže, břehy řek i jiné lokality po celém světě. Zúčastněte se některé z akcí v blízkosti vašeho bydliště nebo zorganizujte svou vlastní! 

Další informace 

Politika EU týkající se plastových výrobků 

Strategie týkající se plastů 

Plasty na jedno použití v EU  

Plastové tašky v EU  

Obaly v EU  

#EUBeachCleanup

Omezení podle nařízení REACH 

Podrobnosti

Datum zveřejnění
14. srpna 2024
Autor /Autorka
Generální ředitelství pro komunikaci