Ugrás a fő tartalomra

Szabályozói Ellenőrzési Testület

A Szabályozói Ellenőrzési Testület működése, szerepe, összetétele, tagjai, jelentései és szabályai

Milyen feladatokat lát el a testület?

A Szabályozói Ellenőrzési Testület az Európai Bizottság keretein belül működő független szerv, mely tanácsokkal látja el a biztosi testületet. Központi minőség-ellenőrzést és támogatást biztosít a Bizottság hatásvizsgálatainak és értékeléseinek elkészítéséhez a jogalkotási folyamat kezdeti szakaszaiban (1. ábra). Később, az értékelések elkészítésekor kifizetődik a testület hatásvizsgálatokkal kapcsolatos munkája, és ez fordítva is igaz (2. ábra).

A testület mindazokat a hatásvizsgálat-tervezeteket, célravezetőségi vizsgálatokat és főbb értékeléseket, amelyeket a Bizottság a hatályos jogszabályokkal kapcsolatban készít, felülvizsgálja és véleményezi, és ezekkel kapcsolatban ajánlásokat bocsát ki. Ezenfelül átfogó tanácsadást nyújt a minőségi jogalkotással kapcsolatban a Bizottság Főtitkárságának.

A Szabályozói Ellenőrzési Testület üzleti terve

RSB Image 1

1. ábra

RSB figure 2

2. ábra

Minőségbiztosítás

A testület minőségbiztosítási feladatokat lát el a Bizottság hatásvizsgálataival, célravezetőségi vizsgálataival és főbb értékeléseivel kapcsolatban, lehetővé téve a Bizottság számára, hogy politikai szinten a rendelkezésre álló legjobb információk és az érdekelt felek véleménye alapján hozza meg döntéseit.

A testület az alábbi tevékenységekről készült jelentések tervezetét vizsgálja meg és véleményezi minőségbiztosítási szempontból:

Véleményeiben a testület ajánlásokat fogalmaz meg arra vonatkozóan, hogy a Bizottság szervezeti egységei hogyan tudnák javítani a jelentéstervezeteket. A testület sem kezdeményezések, sem szakpolitikai célkitűzések ügyében nem hoz döntést: ez a biztosi testület feladata.

Hogyan végzi munkáját?

Hatásvizsgálatok

A testület „pozitív”, „fenntartásokkal pozitív” vagy „negatív” véleményt adhat ki a hatásvizsgálatokról.

Ahhoz, hogy a Bizottság elfogadásra terjeszthessen elő egy hatásvizsgálattal kísért kezdeményezést, a testületnek „pozitív” vagy „fenntartásokkal pozitív” véleményt kell kiadnia. „Negatív” vélemény esetén a jelentéstervezetet felül kell vizsgálni és újra be kell nyújtani a testületnek. Ha a testület a hatásvizsgálatról két alkalommal is negatív véleményt ad ki, csak az intézményközi kapcsolatokért és a tervezésért felelős alelnök nyújthatja be a kezdeményezést a biztosi testületnek annak eldöntésére, hogy mi legyen a kezdeményezés további sorsa.

A testület véleménye és a hatásvizsgálat – kísérő dokumentumként – a Bizottság teljes politikai döntéshozatali folyamatán végighalad a kezdeményezés-tervezettel együtt.

Értékelések

A testület „pozitív” vagy „negatív” véleményt adhat ki az értékelésekről.

A „negatív” vélemény nem akadályozza meg a Bizottság illetékes szervezeti egységét abban, hogy véglegesítse és közzétegye a célravezetőségi vizsgálatot vagy az értékelési jelentést. Az illetékes szervezeti egység azonban önkéntes alapon újra benyújthatja a jelentést a testületnek, hogy az másodszor is véleményezze az anyagot. A felelős szervezeti egységgel szemben mindkét esetben az az elvárás, hogy javítsa jelentésének minőségét, és vegye figyelembe a testület tanácsait.

A testület nem veszi górcső alá a Bizottság valamennyi értékelését, hanem minden évben kiválaszt néhány – relevanciáját és a Bizottság prioritásait tekintve – kiemelten fontos értékelést, és csak ezeket vizsgálja meg. A célravezetőségi vizsgálatokat ugyanakkor mindig ellenőrzi a testület.

Azt követően, hogy elfogadja az adott javaslatot, a Bizottság mind a hatásvizsgálatokat, mind a testület ezekkel kapcsolatos véleményeit közzéteszi az interneten. Az értékelésekről és a célravezetőségi vizsgálatokról készült jelentések és a testület ezekről kiadott véleményei is hozzáférhetők a nyilvánosság számára az interneten.

A testület által elemzett ügyek listája

A testület összetétele

A testületnek 9 tagja van:

  • az Európai Bizottság egyik főigazgatója, aki a testület elnöki tisztét tölti be,
  • a Bizottság négy magas rangú tisztviselője,
  • négy külső szakértő.

Minden tag teljes munkaidőben dolgozik, és nem lát el más szakpolitikai feladatot. Megbízatásuk három évre szól, és nem újítható meg, kivéve, ha ezt kivételes körülmények indokolják – ebben az esetben legfeljebb további egy évig maradhatnak a testület tagjai. A testület a szakpolitikai intézkedéseket kidolgozó bizottsági szervezeti egységektől, valamint az EU intézményeitől, szerveitől, irodáitól és ügynökségeitől függetlenül működik.

A Szabályozói Ellenőrzési Testület tagjai

Éves jelentések

Minden tag teljes munkaidőben dolgozik, és nem lát el más szakpolitikai feladatot. Megbízatásuk három évre szól, és nem újítható meg, kivéve, ha ezt kivételes körülmények indokolják – ebben az esetben legfeljebb további egy évig maradhatnak a testület tagjai. A testület a szakpolitikai intézkedéseket kidolgozó bizottsági szervezeti egységektől, valamint az EU intézményeitől, szerveitől, irodáitól és ügynökségeitől függetlenül működik.

Szabályozói Ellenőrzési Testület – 2021. évi jelentés

Szabályozói Ellenőrzési Testület – 2020. évi jelentés

Szabályozói Ellenőrzési Testület – 2019. évi jelentés

Szabályozói Ellenőrzési Testület – 2018. évi jelentés

Szabályozói Ellenőrzési Testület – 2017. évi jelentés

Szabályozói Ellenőrzési Testület – 2016. évi jelentés

Korábbi jelentések

Események

Dokumentumok

  • 2023. FEBRUÁR 2.
Rules of Procedure of the Regulatory Scrutiny Board

 

  • 2023. JANUÁR 30.
Decision on an Independent Regulatory Scrutiny Board 11 December 2022

 

  • 2020. JANUÁR 31.
Decision on an independent Regulatory Scrutiny Board

 

  • 2016. MÁJUS 31.
Communication on the Regulatory Scrutiny Board – mission, tasks and staff