Направо към основното съдържание

Комитет за регулаторен контрол

Функциониране, роля и състав, членове, доклади и правила на Комитета за регулаторен контрол

Какво прави

Комитетът за регулаторен контрол е независим орган в рамките на Комисията, който съветва колегиума на членовете на Комисията. Комитетът осигурява централизиран контрол на качеството и подкрепа във връзка с извършваните от Комисията оценки на въздействието и оценки на ранен етап от законодателния процес (фигура 1). Работата на Комитета по оценките на въздействието води до подобряване на последващите оценки и обратно (фигура 2).

Комитетът разглежда и изготвя становища и препоръки по всички проекти на оценки на въздействието, проверки за пригодност и важни оценки на съществуващото законодателство, извършвани от Комисията. Комитетът също така предоставя на Генералния секретариат на Комисията съвети във връзка с политиката за по-добро регулиране.

Работен план на Комитета за регулаторен контрол

RSB Image 1

Фигура 1

RSB figure 2

Фигура 2

Осигуряване на качеството

Ролята на Комитета е да осигурява качеството на оценките на въздействието, проверките за пригодност и важните оценки, извършвани от Комисията, като по този начин дава възможност на политическото ѝ ръководство да взема решения въз основа на най-добрата налична информация и становищата на заинтересованите страни.

Той проучва и излиза със становища за качеството на проектите на доклади, свързани с:

Становищата на Комитета съдържат препоръки за службите на Комисията относно начините за подобряване на проектите на доклади. Комитетът не взема решения относно инициативи или цели на политиката — тази роля се изпълнява от колегиума на членовете на Комисията.

Как функционира

Оценки на въздействието

Становищата на Комитета относно оценките на въздействието могат да бъдат „положителни“, „положителни, с резерви“ или „отрицателни“.

За да може дадена инициатива, придружена от оценка на въздействието, да бъде внесена за приемане от Комисията, е необходимо становище на Комитета, което е положително или положително, с резерви. В случай на отрицателно становище, проектът на доклад трябва да бъде преразгледан и представен на Комитета за ново становище, преди да може да премине на следващ етап от процедурата. Когато Комитетът е дал отрицателно становище два пъти, само заместник-председателят, отговарящ за междуинституционалните отношения и перспективи, може да внесе инициативата пред колегиума на членовете на Комисията, който решава как да се процедира с инициативата.

Становището на Комитета придружава проекта на инициативата заедно с оценката на въздействието през целия процес на вземане на политически решения на Комисията.

Оценки

Становищата на Комитета относно оценките могат да бъдат „положителни“ или „отрицателни“.

Отрицателното становище не пречи на отговорното ведомство на Комисията да финализира и публикува проверката за пригодност или доклада за оценка. Докладът обаче може да бъде внесен отново за второ становище от Комитета на доброволен принцип. Във всеки случай от водещото ведомство винаги се очаква да подобрява докладите си и да взема предвид съветите на Комитета.

Комитетът не разглежда всички оценки на Комисията — всяка година се избират само определен брой важни оценки въз основа на значимостта им и политическите приоритети на Комисията. Проверките за пригодност се разглеждат винаги.

Всички оценки на въздействието и свързаните с тях становища на Комитета се публикуват онлайн, след като Комисията приеме съответното предложение. Докладите за оценки и проверки за пригодност, както и свързаните с тях становища, също се публикуват онлайн.

Списъкът на случаите, анализирани от Комитета, се публикува онлайн.

Състав

Комитетът е съставен от 9 членове:

  • генерален директор на ведомство от Комисията, който е председател;
  • четирима високопоставени служители на Комисията;
  • четирима експерти, подбрани извън Комисията.

Всички членове работят за Комитета на пълно работно време без други политически отговорности. Те имат тригодишен мандат, който не подлежи на подновяване, но може да бъде удължен с максимум една година при извънредни обстоятелства. Комитетът действа независимо от ведомствата, изготвящи политики, и от европейските институции, органи, служби или агенции.

Членове на Комитета за регулаторен контрол

Годишни доклади

Всички членове работят за Комитета на пълно работно време без други политически отговорности. Те имат тригодишен мандат, който не подлежи на подновяване, но може да бъде удължен с максимум една година при извънредни обстоятелства. Комитетът действа независимо от ведомствата, изготвящи политики, и от европейските институции, органи, служби или агенции.

Комитет за регулаторен контрол — годишен доклад за 2021 г.

Комитет за регулаторен контрол — годишен доклад за 2020 г.

Комитет за регулаторен контрол — годишен доклад за 2019 г.

Комитет за регулаторен контрол — годишен доклад за 2018 г.

Комитет за регулаторен контрол — годишен доклад за 2017 г.

Комитет за регулаторен контрол — годишен доклад за 2016 г.

Предишни доклади

Прояви

Документи

  • 2 ФЕВРУАРИ 2023 Г.
Rules of Procedure of the Regulatory Scrutiny Board

 

  • 30 ЯНУАРИ 2023 Г.
Decision on an Independent Regulatory Scrutiny Board 11 December 2022

 

  • 31 ЯНУАРИ 2020 Г.
Decision on an independent Regulatory Scrutiny Board

 

  • 31 MАЙ 2016 Г.
Communication on the Regulatory Scrutiny Board – mission, tasks and staff