Glavni sadržaj

Izobrazba pravnih stručnjaka i prakse osposobljavanja

Izobrazba pravnih stručnjaka o pravu EU-a kako bi se osigurali dosljedna primjena prava u cijelom EU-u i uzajamno povjerenje u prekograničnim postupcima.

Ciljevi

Izobrazba pravnih stručnjaka o pravu EU-a važan je alat za osiguravanje pravilne i učinkovite primjene prava EU-a, jačanje uzajamnog povjerenja pravnih stručnjaka u prekograničnim postupcima te podupiranje primjene vrijednosti i načela EU-a, kao što je vladavina prava.

Potaknuta velikim napretkom koji je postignut nakon donošenja europske strategije za pravosudnu izobrazbu za razdoblje 2011. – 2020. Europska komisija objavila je novi sveobuhvatni paket za pravosudnu izobrazbu. Taj paket za modernizaciju pravosuđa, donesen 2. prosinca 2020., uključuje novu europsku strategiju za pravosudnu izobrazbu za razdoblje 2021. – 2024., 9. godišnje izvješće Glavne uprave za pravosuđe i zaštitu potrošača o europskoj pravosudnoj izobrazbi objavljeno 2020. te pokretanje Europske platforme za osposobljavanje na europskom portalu e-pravosuđe.

Europska strategija za pravosudnu izobrazbu za razdoblje 2021. – 2024.

Novom strategijom i njezinim popratnim instrumentima nastoji se poduprijeti još veći broj pravosudnih sustava i pravnih stručnjaka kako bi se lakše prilagođavali izazovima 21. stoljeća i promjenama u pravu EU-a.

U novoj strategiji utvrđuju se novi ambiciozni ciljevi izobrazbe i novi prioriteti.

  • Utvrđuju se novi operativni ciljevi prilagođeni potrebama različitih pravosudnih zanimanja.
  • Usmjerena je na širu ciljnu publiku i novo geografsko područje kako bi se odgovorilo na nove izazove u skladu s potrebama pravnih stručnjaka.
  • U okviru pravosudne izobrazbe trebalo bi još više promicati zajedničku kulturu vladavine prava, štititi temeljna prava i poticati digitalizaciju pravosuđa te izaći iz okvira pravnog obrazovanja i podupirati razvoj stručnih vještina, a da se pritom ubrza dostupnost novih ponuda za izobrazbu kao odgovor na nove potrebe.
  • Prednost u izobrazbi imaju suci i tužitelji, ali mogu se uključiti svi pravni stručnjaci: sudsko osoblje, odvjetnici, javni bilježnici, sudski izvršitelji, izmiritelji, sudski tumači i prevoditelji, sudski vještaci te u određenim situacijama zatvorsko osoblje i probacijski službenici. Konkretno, trebalo bi posvetiti posebnu pozornost izobrazbi sudskog osoblja i odvjetnika jer se u tom području kasni. Zatvorsko osoblje i probacijski službenici nova su ciljna skupina koja nije bila obuhvaćena prethodnom strategijom.
  • Strategija je usmjerena na pravne stručnjake iz EU-a, ali njome se podupiru i izgledi zemalja zapadnog Balkana za članstvo u EU-u te trećih zemalja, a posebno onih iz Afrike i Latinske Amerike, kad je riječ o jačanju demokracije, ljudskih prava i vladavine prava.
  • Europska komisija će visokokvalitetne prekogranične projekte izobrazbe o pravu EU-a podupirati različitim raspoloživim financijskim sredstvima EU-a, kao što su program Pravosuđe i program Građani, jednakost, prava i vrijednosti.

Konferencija EU-a na visokoj razini „Pravosudna izobrazba: vještine potrebne za prilagodbu digitalizaciji pravosuđa”, 26. – 28. travnja 2023.

Konferencija je namijenjena osobama zaduženima za izobrazbu sudaca, tužitelja, osoblja suda i tužiteljstva, odvjetnika, javnih bilježnika, sudskih izvršitelja te zatvorskog i probacijskog osoblja u državama članicama EU-a, zemljama kandidatkinjama i potencijalnim kandidatkinjama. Posebno je usmjerena na digitalizaciju pravosuđa, jedan od prioriteta Europske strategije za pravosudnu izobrazbu za razdoblje 2021. – 2024.

Na 26 specijaliziranih radionica i na plenarnoj sjednici raspravlja se o tome kako usavršiti „digitalne vještine” pravosudnih djelatnika te im se omogućuje da nauče više o utjecaju digitalizacije na sam sadržaj i metodologiju osposobljavanja.  Konferencija je i prilika da se razmijene primjeri najbolje prakse i informacije o konkretnim potrebama za izobrazbom.

Poveznica na internetske stranice konferencije: https://judicialtrainingdigitalisation.eu/

Konferencija EU-a na visokoj razini o početnoj pravosudnoj izobrazbi i poštovanju vladavine prava 22. i 23. veljače 2022.

Francusko predsjedništvo Vijeća EU-a, École Nationale de la Magistrature (ENM) i Europska komisija organizirali su 22. i 23. veljače dvodnevnu hibridnu konferenciju na visokoj razini u Bordeauxu, kao još jedan iznimno važan korak u provedbi europske strategije za pravosudnu izobrazbu za razdoblje 2021. – 2024. Konferencija pod nazivom „Početna izobrazba pravnih stručnjaka u službi vladavine prava” posvećena je početnoj izobrazbi pravosudnih djelatnika (osobito sudaca i odvjetnika) i poštovanju vladavine prava u Europskoj uniji. Više o konferenciji, žustrim raspravama na plenarnim sjednicama i u brojnim radnim skupinama te o konkretnim daljnjim mjerama koje su na konferenciji dogovorene doznajte u izvješću s konferencije:

  • 7. LIPNJA 2022.
Report of the conference on initial training and the respect for the rule of law 22/23 February 2022

Digitalna konferencija na visokoj razini o europskoj pravosudnoj izobrazbi 6. i 7. svibnja 2021.

Portugalsko predsjedništvo Vijeća EU-a, Centro de Estudos Judiciários (CEJ) iz Portugala i Europska komisija organizirali su 6. i 7. svibnja 2021. digitalnu konferenciju na visokoj razini „Modernizacija pravosudnih sustava EU-a poticanjem izobrazbe pravnih stručnjaka” kao važan korak u širenju i provedbi nove europske strategije za pravosudnu izobrazbu za razdoblje 2021. – 2024. Više o konferenciji i uspješnim raspravama saznajte u izvješću s konferencije:

  • 21. RUJNA 2021.
Report of the digital conference on European judicial training 6/7 May 2021

Evaluacija europske strategije za pravosudnu izobrazbu za razdoblje 2011. – 2020.

Evaluacija europske strategije za pravosudnu izobrazbu za razdoblje 2011. – 2020., donesena 2019., pokazala je da su ciljevi strategije općenito uspješno postignuti. Strategija je pridonijela povećanju broja, ali i promicanju novih vrsta aktivnosti izobrazbe kao što su programi razmjene. Glavni cilj Komunikacije iz 2011. da polovina (800 000) svih pravnih stručnjaka u EU-u treba pohađati izobrazbu o pravu EU-a u razdoblju od 2011. do 2020. ostvaren je još 2017., odnosno dvije godine prije roka. Zahvaljujući strategiji poboljšana je izobrazba o pravu EU-a za nekoliko kategorija pravnih stručnjaka, posebno za suce i tužitelje. Izgrađeni su kapaciteti mreža kao što je Europska mreža za pravosudno osposobljavanje (EJTN) te poboljšale mreže i pružatelji osposobljavanja na razini EU-a.

Prilike za osposobljavanje na europskom portalu e-pravosuđe

Jeste li pravni stručnjak? Zanima li vas izobrazba o pravu EU-a? Posjetite novu Europsku platformu za osposobljavanje na portalu e-pravosuđe. Ta je platforma alat za pretraživanje koji pravnim stručnjacima pomaže u pronalaženju tečajeva za izobrazbu o pravu EU-a organiziranih u EU-u te nudi materijale za osposobljavanje za samostalno učenje. Europska komisija doprinosi platformi ažuriranim i već pripremljenim materijalima ili priručnicima za osposobljavanje koji su izrađeni uz financijsku potporu EU-a. Prva faza u radu platforme započela je uz potporu priznatih pružatelja usluga osposobljavanja na razini EU-a: Europske mreže za pravosudno osposobljavanje (EJTN), Akademije za europsko pravo (ERA), Europskog instituta za javnu upravu (EIPA) i Europskog sveučilišnog instituta (EUI).

Politika europske pravosudne izobrazbe i godišnja izvješća

Na stranicama o europskoj pravosudnoj izobrazbi na portalu e-pravosuđe možete produbiti svoje znanje o politici europske pravosudne izobrazbe i njezinim akterima.

Više o razini sudjelovanja pravnih stručnjaka u pravosudnoj izobrazbi o pravu EU-a možete pronaći u godišnjim statističkim izvješćima na portalu e-pravosuđe. U tim se izvješćima prate sudjelovanje pravnih stručnjaka u pravosudnoj izobrazbi o pravu EU-a u EU-u i značajni rezultati koji se postižu.

Primjeri dobre prakse osposobljavanja

Na portalu e-pravosuđe pružatelji usluga osposobljavanja i predavači imaju na raspolaganju informativne članke o primjerima dobre prakse osposobljavanja sudaca i tužitelja. Opisanim su praksama obuhvaćene brojne teme, koje sežu od procjene potreba za osposobljavanjem do pružanja i ocjenjivanja osposobljavanja.

Financijska potpora

Aktivnosti izobrazbe financiraju se bespovratnim sredstvima. Više informacija o financijskoj potpori EU-a možete pronaći ovdje:

Dokumenti

 

  • 23. STUDENOGA 2020.
Jamčenje pravde u EU-u – Europska strategija za pravosudnu izobrazbu za razdoblje 2021.–2024.

 

  • 20. PROSINCA 2022.
2022 Report on justice professional’s training on EU law (2021 data)

 

  • 16. LIPNJA 2021.
2021 Study on the training needs of court staff on EU law in the EU

 

  • 16. LIPNJA 2021.
2021 Study on the training needs of court staff on EU law in the EU - annexes

 

  • 25. LISTOPADA 2019.
European Commission Staff Working Document on the Evaluation of the 2011 European judicial training strategy SWD(2019) 381

 

  • 25. LISTOPADA 2019.
European Commission Staff Working Document on the Evaluation of the 2011 European judicial training strategy SWD(2019) 381 – Executive summary

 

  • 16. SVIBNJA 2019.
Analysis of the replies to the 2018 public consultation on training of justice professionals on EU law

 

  • 16. SVIBNJA 2019.
Analysis of the replies to the 2018 targeted consultation on training of justice professionals on EU law

 

 

  • 22. SRPNJA 2019.
Deloitte. Evaluation of the 2011 European judicial training strategy. Final Report. May 2019

 

  • 24. KOLOVOZA 2017.
European Commission Communication "Building trust in EU-wide justice: a new dimension to European judicial training" COM(2011) 551 Final