A Bizottság minden évben, az ún. stratégiai tervezési és programozási ciklus keretében stratégiai dokumentumokat készít.
A Bizottság e stratégiai tervezési és programozási ciklus révén biztosítja, hogy megfelelő ütemben halad előre azoknak a politikai prioritásoknak a végrehajtása terén, melyeket a Bizottság elnöke a testület ötéves mandátumának elején kijelölt.
Legutóbbi stratégiai dokumentumaink
Politikai iránymutatások
Az EU átfogó politikai stratégiáinak kialakításában a fő uniós intézmények vesznek részt, azaz: az Európai Parlament, az Európai Tanács, az Európai Unió Tanácsa és az Európai Bizottság.
Más intézményekkel folytatott megbeszéléseket követően a Bizottság elnöke meghatározza az intézmény hivatali idejére vonatkozó politikai prioritásokat. Az új Bizottság mandátuma kezdetén az intézmény elnöke politikai iránymutatásokat ad ki, melyekben meghatározza a kiemelten fontos területeket a biztosi testület hivatali idejére.
A Bizottság éves munkaprogramja
A Bizottság éves munkaprogramot készít, melyben felvázolja az intézmény terveit a következő évre vonatkozóan. Az éves munkaprogram, melynek elfogadására az Unió helyzetét értékelő elnöki beszéd után kerül sor, részletesen ismerteti, hogy a Bizottság milyen konkrét intézkedésekkel szándékozik megvalósítani a politikai prioritásait.
Stratégiai tervek
A Bizottság szervezeti egységei stratégiai tervet készítenek, melyben leírják, hogyan járulnak hozzá az intézmény általános politikai prioritásaihoz, és meghatározzák célkitűzéseiket az előttük álló ötéves időszakra vonatkozóan.
Irányítási tervek
Az irányítási tervek ismertetik a Bizottság szervezeti egységeinek terveit az adott évre vonatkozóan, és elmagyarázzák, hogy a tervezett intézkedések hogyan fogják elősegíteni a stratégiai tervben foglalt célok megvalósítását.
A végrehajtó ügynökségek éves munkaprogramjai
A végrehajtó ügynökségek minden évben munkaprogramot készítenek, melyben bemutatják tervezett intézkedéseiket és a rendelkezésükre álló pénzforrások felhasználásának módját a tevékenységüket felügyelő szervezeti egységek prioritásainak fényében.
Éves munkaprogramjaikban a végrehajtó ügynökségek előre meghatározott mutatók alapján beszámolnak a teljesítményükről is. Ezek a mutatók lefedik a hosszú távú uniós költségvetés teljes ciklusát.
Éves tevékenységi jelentések
A Bizottság szervezeti egységei éves tevékenységi jelentésben számolnak be arról, hogy milyen eredményeket értek el a stratégiai és irányítási terveikben kitűzött célok elérése terén.
Éves irányítási és teljesítményjelentések
Az éves irányítási és teljesítményjelentésben a Bizottság áttekintést nyújt az uniós költségvetés révén elért eredményekről, és ismerteti, hogy az adott évben hogyan kezelte és védelmezte a költségvetést.
A jelenlegi és a korábbi éves irányítási és teljesítményjelentések
A stratégiai tervezési és programozási ciklus
Az új Bizottság mandátuma kezdetén az intézmény elnöke politikai iránymutatásokat ad ki, melyekben meghatározza a kiemelten fontos területeket a biztosi testület hivatali idejére. A ciklus a Bizottság éves munkaprogramjával kezdődik, melyben az intézmény bemutatja az elkövetkező évben megvalósítandó terveit.
Az új Bizottság hivatali idejének kezdetén a Bizottság összes szervezeti egysége (a végrehajtó ügynökségek kivételével) többéves stratégiai tervet készít. Ezek a stratégiai tervek, a Bizottság munkaprogramjával együtt, az adott szervezeti egység éves irányítási tervének alapját képezik. Ezek a tervek (a végrehajtó ügynökségek esetében éves munkaprogramok) meghatározzák az adott szervezeti egység fő célkitűzéseit az elkövetkező évre vonatkozóan, és elmagyarázzák, hogy a körvonalazott intézkedések hogyan járulnak hozzá a Bizottság általános prioritásainak megvalósításához.
Az év végén mindegyik szervezeti egység éves tevékenységi jelentést készít (a végrehajtó ügynökségek éves munkaprogramot), mely részletesen leírja, hogy milyen előrelépést sikerült elérni az adott évre vonatkozóan kitűzött célok megvalósítása terén. Ezek az éves tevékenységi jelentések képezik a Bizottság éves irányítási és teljesítményjelentésének az alapját. Ez utóbbi ismerteti, hogy az EU költségvetése hogyan segítette a kitűzött célok megvalósítását az adott évben. Az éves irányítási és teljesítményjelentés révén a biztosi testület politikai felelősséget vállal az uniós költségvetés általános végrehajtásáért az adott évben.