Az éghajlatváltozás, a digitális technológiák intenzív fejlődése, a bizonytalan geopolitikai helyzet: megannyi tényező, mely jelentős hatással van az európai polgárok életére. Ezek a folyamatok mindenhol, a helyi önszerveződő közösségektől a globális hatalmi struktúrákig a társadalmi berendezkedés minden szintjén éreztetik hatásukat. E változások előrejelzése és a rájuk való felkészülés, valamint a zöld, digitális és méltányosabb Európára való átállás jegyében a Bizottság nagyobb hangsúlyt fektet a felkészültség-központúságra és a tényeken alapuló előretekintő szakpolitikai döntéshozatalra. A stratégiai előrejelzés ennek az általános törekvésnek a részét képezi.
Mi az a stratégiai előrejelzés?
Az előrejelzés kulcsszerepet játszik abban, hogy megfelelően fel tudjunk készülni a jövőre. Rendszerezett, jól előkészített tudásanyagból merítve körvonalazni tudjuk, milyen változásokra, illetve új trendekre számíthatunk. A stratégiai előrejelzés az uniós szakpolitikai döntéshozatalban a megfelelő felkészültség érdekében rendszerszinten alkalmazott előrejelzést és stratégiai tervezést jelenti, mely segít az átállás lehetséges útvonalainak feltérképezésében, illetve az EU sokkhatásokkal szembeni ellenálló képességének javításában.
Nem jövendőmondásról van szó; a stratégiai előrejelzés különböző jövőbeli forgatókönyveket vázol fel, és tanulmányozza, hogy azok milyen lehetőségeket és kihívásokat tartogatnak számunkra. Végeredményben segít nekünk abban, hogy tudatosan alakítsuk a jövőt, és ily módon a szakpolitikai döntéshozatal elengedhetetlen kelléke.
Kulcsszereplők
A 2019-ben megalakult biztosi testületen belül Maroš Šefčovič alelnök feladatkörébe tartozik a stratégiai előrejelzés. Ő az első biztos, aki ezzel foglalkozik. A Főtitkárság és a Közös Kutatóközpont felel a megbízatás végrehajtásáért (ez utóbbi saját belső előrejelző kapacitásaira épít). A Bizottság stratégiai előrejelzéssel foglalkozó hálózata biztosítja a hosszú távú politikai koordinációt a főigazgatóságok között. Az előrejelzés terén a Bizottság szorosan együttműködik más uniós intézményekkel, elsősorban az európai stratégiai és politikai elemzési rendszer (ESPAS) keretében. Emellett nemzetközi szervezetekkel működik együtt, és partnerségeket alakít ki, melyek révén a tagállamok előrejelzéssel foglalkozó szervei részt vesznek az uniós szintű előrejelzési hálózat munkájában.
Stratégiai előrejelzési jelentések
A Bizottság éves stratégiai előrejelzési jelentést készít, amely információkkal szolgál a Bizottság munkaprogramjaihoz és többéves programozási tevékenységeihez. Az éves stratégiai előrejelzés egy részvételen alapuló, ágazatközi előrejelzési folyamatba illeszkedik, melyet a Bizottság szolgálatai vezetnek. E folyamat során a Bizottság egyeztet a tagállamokkal, eszmecserét folytat más uniós intézményekkel az ESPAS keretében, és külső érdekelt felekkel is konzultál.
A 2023. évi stratégiai előrejelzési jelentés („A fenntarthatóság és a jóllét Európa nyitott stratégiai autonómiájának középpontjában”) rávilágít azokra a legfontosabb és legösszetettebb társadalmi és gazdasági kihívásokra, amelyekkel az EU a fenntarthatóságra való átállás során szembesülni fog. E kihívások fényében az idei jelentés felvázol tíz cselekvési területet, amelyeken az EU-nak intézkedéseket kell hoznia annak érdekében, hogy az átállás sikeres legyen. Az előirányzott intézkedések minden bizonnyal meg fogják erősíteni Európa nyitott stratégiai autonómiáját, és javítani fogják pozícióját a nulla nettó kibocsátású gazdaság felé vezető globális versenyben.
A 2023. évi stratégiai előrejelzési jelentés
A 2022. évi stratégiai előrejelzési jelentés („A zöld és digitális átállás összehangolt megvalósítása az új geopolitikai környezetben”) az EU által megvalósítandó kettős átállás közötti kölcsönhatásra összpontosít. A dokumentum figyelembe veszi az átállás hátteréül szolgáló, változó és kihívásokat hordozó geopolitikai helyzetet is. A jelentés kiemeli a digitális technológiák kulcsfontosságú szerepét Európa öt stratégiai jelentőségű és a legtöbb üvegházhatású gázt kibocsátó ágazatában, azaz az energetika, az áru- és személyszállítás, az ipar, építőipar és mezőgazdaság területén. Továbbá felvázol tíz cselekvési területet, melyek alapvető jelentőségűek a 2050-ig végrehajtandó zöld és digitális átállás közötti szinergiák maximalizálása és a két folyamatot kölcsönösen fékező tényezők kiküszöbölése szempontjából.
A 2022. évi stratégiai előrejelzési jelentés
A 2021. évi stratégiai előrejelzési jelentés („Az EU cselekvési képessége és mozgásszabadsága”) jövőbe mutató, multidiszciplináris megközelítésen alapuló perspektívát vázolt fel azokról a meghatározó folyamatokról, amelyek hatással lesznek az EU cselekvési képességére és mozgásterére a 2050-ig tartó időszakban. E folyamatok elsősorban a következők: az éghajlatváltozás és más környezeti kihívások, a technológiai átalakulás, a demokráciára és közös értékeinkre gyakorolt nyomás, valamint a globális geopolitikai viszonyokban és a világ népességében beálló változások. A 2021. évi stratégiai előrejelzési jelentés emellett azonosított tíz stratégiai területet, ahol az EU megerősítheti cselekvési képességét és bővítheti mozgásterét.
A 2021. évi stratégiai előrejelzési jelentés
A 2020. évi stratégiai előrejelzési jelentés („A reziliensebb Európa felé vezető út felvázolása”) ecsetelte a Covid19-válságból levont első rendszerszintű tanulságokat, és megvilágította, miképp javíthatja az előrejelzés Európa hosszú távú teherbíró képességét a gyors és mélyreható változások korában. A jelentésben az EU rezilienciájának vizsgálata négy átfogó területre irányult: társadalom/gazdaság, geopolitika, környezetvédelem és digitális transzformáció. A jelentés reziliencia-eredménytáblákat vezetett be, amelyeket a döntéshozók monitoringeszközként használhatnak.
A 2020. évi stratégiai előrejelzési jelentés
Uniós szintű előrejelzési hálózat
A Bizottság a 2020. évi stratégiai előrejelzési jelentésben jelentette be az uniós szintű előrejelzési hálózat létrehozását. A hálózat célja, hogy olyan szinergiákat alakítson ki, amelyek mozgósítják a hatóságok előrejelzési képességeit. A hálózat a tagállamok és az Európai Bizottság előrejelzéssel és információszerzéssel foglalkozó szakembereiből áll, akiknek feladata, hogy eszmecserét folytassanak az uniós szintű stratégiai előrejelzés szempontjából releváns témákban.
Az uniós szintű előrejelzési hálózatnak két szintje van. Legalább évente egyszer informális ülést tart a „Miniszterek a jövőért” elnevezésű csoportosulás, amelybe minden tagállam egy-egy résztvevőt delegál. A csoport megvitatja az Európa jövője szempontjából fontos kérdéseket.
A „Miniszterek a jövőért” munkáját egy tagállami vezető tisztviselőkből álló hálózat segíti, amely évente legalább kétszer összeül, hogy előkészítse a miniszterek üléseit, a következtetéseik alapján meghatározza a szükséges teendőket, és munkacsoportokat alkotva részletesebben kidolgozza azokat.
Az uniós döntéshozatal támogatása
A stratégiai előrejelzés javítja a szakpolitikai tervezést és segít a jövőtálló stratégiák kidolgozásában, valamint garantálja, hogy a rövid távú intézkedések összhangban álljanak a hosszú távú célokkal. Ennek többféle módszere van:
Távlati események vizsgálata: események és tendenciák monitoringja és vizsgálata a változás új jeleinek megjelenítése vagy vizuális feltérképezése céljából
Megatrendek elemzése: a minták változásának és az egymással kölcsönhatásban álló tendenciáknak az elemzése és megvitatása egy konkrét jövőkép és cselekvési terv kidolgozása érdekében.
Forgatókönyv-készítés: interaktív és ismétlődő folyamat, amely interjúkból, elemzésekből és modellezésből áll. A cél a lehetséges jövőképek és az azokhoz vezető lehetséges eseménysorozatok előrevetítése (függetlenül attól, hogy az adott jövőképek mennyire vonzóak).
Vizionálás: a kedvező irány feltérképezése a preferált jövő egységes fogalommeghatározásával és részletes leírásával, és olyan középtávú ütemterv kidolgozásával, amely tartalmazza a kitűzött célok eléréséhez vezető intézkedéseket.
A stratégiai előrejelzés iránymutatással szolgál a Bizottság számára a stratégiai prioritások megvalósításához az alábbiak révén:
- Feltérképezi, hogy miképp lehet megvalósítani a Bizottság politikai prioritásai között szereplő célokat, elemzi a fő trendeket, kockázatokat és az újonnan megjelenő problémákat, továbbá beazonosítja az EU számára kritikus fontosságú témákat. Ennek során éves stratégiai előrejelzési jelentéseket teszünk közzé vagy előrejelzési referencia-forgatókönyveket használunk.
- Támogatja a Bizottság minőségi jogalkotási programját. A fontos szakpolitikai kezdeményezéseknek támaszkodniuk kell a stratégiai előrejelzésre, hogy az EU szakpolitikái maximálisan figyelembe vegyék a jövőbeli trendeket, az újonnan megjelenő problémákat, a lehetséges forgatókönyveket és az ezekhez kapcsolódó kihívásokat, lehetőségeket. A Bizottság például előrejelzési forgatókönyveket dolgozott ki, amelyek különböző jövőképeket vázolnak fel 2040-ig bezárólag. Ezeket a forgatókönyveket a Bizottság fel fogja használni az EU vidéki térségeinek hosszú távú jövőképéről szóló közleményének elkészítéséhez.
- Elősegíti a jövőorientált gondolkodásmódot a szakpolitikai döntéshozók körében, és hosszú távú stratégiák kialakítását ösztönzi a fő területeken. Ennek érdekében tematikus előrejelzési jelentések készülnek olyan fontos témákban, mint a mezőgazdasági termelők jövőbeli szakmai szerepe 2040 távlatában, a vámügy jövője az EU-ban és a jövő zöld munkahelyei.
- Hozzájárul a célravezető és hatásos szabályozás programja keretében végzett felülvizsgálatokhoz, amelyek az EU-beli szabályozási terhek csökkentését célozzák és segítenek megállapítani, hogy a hatályos uniós jogszabályok továbbra is időszerűek és célravezetőek-e.
Következő lépések
- Az együttműködés megszilárdítása az uniós szintű előrejelzési hálózaton belül annak érdekében, hogy EU-szerte a tagállami közigazgatások kiépítsék, illetve megerősítsék előrejelzési kapacitásaikat
- A Bizottság stratégiai előrejelzési programjának végrehajtása és jövőbeli kezdeményezések kigondolása
- Együttműködés más uniós intézményekkel az ESPAS keretében
Kapcsolatfelvétel
Ha kérdése van, lépjen kapcsolatba velünk a következő e-mail-címek valamelyikén: SG-FORESIGHTec [dot] europa [dot] eu (SG-FORESIGHT[at]ec[dot]europa[dot]eu), JRC-FORESIGHTec [dot] europa [dot] eu (JRC-FORESIGHT[at]ec[dot]europa[dot]eu)