Jak wygląda proces decyzyjny?
Strategie polityczne i akty prawne UE są starannie opracowywane, tak aby przynosiły korzyści obywatelom, firmom i innym podmiotom w UE. Metody lepszego stanowienia prawa gwarantują, że polityka UE jest kształtowana w oparciu o potwierdzone dane i najlepsze dostępne rozwiązania. W zależności od wagi politycznej danej inicjatywy Komisja może ją przyjąć w ramach procedury ustnej podczas cotygodniowych posiedzeń komisarzy lub w ramach procedury pisemnej.
Jak wygląda planowanie?
Zanim Komisja zaproponuje nową strategię polityczną lub przepis prawny:
- opisuje je w planie działania lub we wstępnej ocenie skutków
- w ocenie skutków dokonuje analizy potencjalnego wpływu na gospodarkę, społeczeństwo i środowisko
- zasięga opinii społeczeństwa i zainteresowanych stron, na przykład w drodze konsultacji publicznych.
Obywatele mogą proponować nowe strategie lub przepisy w ramach europejskiej inicjatywy obywatelskiej.
Aktualne informacje o nowych planach działania i konsultacjach społecznych
Wyraź swoją opinię i weź udział w konsultacjach społecznych
Jak wygląda sposób podejmowania decyzji przez Komisję?
Po uwzględnieniu uwag zebranych na temat danej inicjatywy sporządzany jest projekt tekstu, który trafia do konsultacji pomiędzy służbami Komisji. Uczestniczą w nich wszystkie departamenty zainteresowane inicjatywą.
W zależności od wagi politycznej danej inicjatywy, nowa strategia lub akt prawny są przyjmowane przez Komisję w ramach procedury ustnej podczas cotygodniowych posiedzeń komisarzy lub w ramach procedury pisemnej.
Procedura ustna oznacza dyskusję i wyrażenie zgody na inicjatywę przez komisarzy.
Komisarze mogą również wyrazić zgodę na nową inicjatywę pisemnie, w ramach procedury pisemnej. Można z niej skorzystać wyłącznie pod warunkiem uzyskania zgody służby prawnej i innych departamentów, z którymi konsultowano się na etapie planowania i proponowania danej inicjatywy.
Gotowa inicjatywa
W zależności od rodzaju dokumentu przyjętego przez Komisję jego tekst może zostać przesłany Parlamentowi Europejskiemu i Radzie, a także jego adresatom, na przykład państwom członkowskim UE. Tekst może również zostać opublikowany w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.
Więcej informacji na temat regulaminu wewnętrznego Komisji
Potrzeba przyjęcia aktów ustawodawczych
Jeżeli Komisja uzna, że potrzebne jest przyjęcie aktu ustawodawczego, inicjatywa musi przejść przez szereg etapów, zanim oficjalnie stanie się prawem UE. Większość przepisów prawnych UE jest przyjmowana w drodze tak zwanej zwykłej procedury ustawodawczej z udziałem Parlamentu Europejskiego i Rady jako współprawodawców.
Dowiedz się więcej o poszczególnych etapach unijnej procedury stanowienia prawa lub podziel się uwagami na temat nowych inicjatyw Komisji.
Komisja monitoruje i egzekwuje
Komisja czuwa nad tym, by państwa członkowskie właściwie stosowały przepisy unijne (i aby transponowały je do prawa krajowego). Jeśli tak nie jest, Komisja może wszcząć postępowanie w sprawie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego. Przedsiębiorstwa muszą przestrzegać z kolei przepisów unijnego prawa konkurencji. Jeśli je naruszą, na przykład tworząc kartele, Komisja może przeprowadzić dochodzenie i w efekcie nałożyć na nie grzywnę.
Złóż skargę
Jeżeli uważasz, że dany kraj UE lub firma z UE nieprawidłowo stosują przepisy unijne, możesz złożyć skargę.
Komisja ocenia i udoskonala
Komisja stale przeprowadza ocenę strategii politycznych i przepisów, tak aby móc je ulepszyć po to, by realizowały wyznaczone cele w możliwie najskuteczniejszy sposób.
REFIT – Uproszczenie prawa UE i zmniejszenie jego kosztów
Plan ocen
Planowane oceny są ogłaszane do wiadomości publicznej w poświęconych im planach działań.