Ugrás a fő tartalomra

Az Európai Bizottság által a koronavírus-válságra válaszul hozott intézkedések

A világjárvány leküzdése

Több mint 3 év elteltével, 2023. május 5-én az Egészségügyi Világszervezet nyilatkozatban deklarálta, hogy a Covid19 már nem minősül nemzetközi horderejű népegészségügyi szükséghelyzetnek.

A koronavírus-világjárvány súlyos terhet rótt az emberekre, a társadalomra és a gazdaságra, de együttműködésünknek, elszántságunknak, kitartásunknak, tudósainknak és innovátorainknak köszönhetően sikerült legyőznünk a pandémiát. Ebben nagy szerepet játszott az európai szolidaritás, mely számos területen megmutatkozott: a tagállamok megosztották egymással egészségügyi eszközeiket, betegeket vettek át egymástól, segítettek hazaszállítani más tagállamok külföldön rekedt polgárait, és kivették a részüket az európai gazdaság helyreállításából. Szolidaritásuk hozzájárult ahhoz, hogy meg tudjuk védeni a polgárokat és a vállalkozásokat. Mindez elősegítette, hogy az EU ellenálló képessége javuljon, és lendületet nyerjen a méltányos zöld és digitális átállás.

Határozott uniós fellépés

2020 óta az EU – az uniós oltóanyag-stratégia megvalósítása keretében – határozott lépéseket tett a járvány megfékezése érdekében. Az EU lakosságának több mint 80%-a teljeskörűen felvette a koronavírus elleni védőoltást. Az Európai Bizottság eddig 4,2 milliárd adag Covid19-oltóanyagot kötött le az európai polgárok számára és a nem uniós országok megsegítése céljából.

Az európai gazdaság újra erőre kapott, ami az oltóanyagok gyors bevezetése, valamint az uniós és tagállami szinten meghozott példátlan gazdaságösztönző intézkedések miatt volt lehetséges. A Bizottság által azonnal megtett lépések segítettek enyhíteni a világjárvány gazdasági hatásait. A gazdasági helyreállításban és az EU ellenálló képességének megerősítésében alapvető szerepet játszott a többéves uniós költségvetés, valamint a NextGenerationEU, a Covid19-világjárvány által okozott közvetlen gazdasági és társadalmi károk helyreállításának elősegítésére szolgáló, több mint 800 milliárd euró összegű ideiglenes helyreállítási eszköz.

2020 elejétől, a Covid19-járvány kitörésétől az EU 53,7 milliárd eurót mozgósított több mint 140 partnerország támogatására az „Európa együtt” megközelítés keretében, hogy segítsen nekik fedezni a világjárvánnyal kapcsolatban felmerült szükségleteket és kezelni a pandémia következményeit. A támogatás az EU-tól, az uniós tagállamoktól, az Európai Beruházási Banktól és az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Banktól származó forrásokból állt.

Emellett az EU a kezdetektől fogva arra törekedett, hogy mindenki számára méltányos hozzáférést biztosítson megfizethető, biztonságos és hatásos Covid19-oltóanyagokhoz. Ennek a törekvésnek a jegyében megszervezte a koronavírus-járvány elleni globális fellépést, és támogatta a COVAX elnevezésű globális kezdeményezést, amely azért indult, hogy méltányos hozzáférést biztosítson a Covid19-oltóanyagokhoz. A Bizottság, az Európai Beruházási Bank és az uniós tagállamok bocsátották a legtöbb pénzt a COVAX kezdeményezés rendelkezésére: több mint 5 milliárd eurót fordítottak arra, hogy 1,8 milliárd adag oltóanyaghoz juttassanak 92 alacsony és közepes jövedelmű országot.

Az EU az „Európa együtt” megközelítés keretében a helyi oltóanyaggyártási kapacitás fejlesztését is támogatta Afrikában, valamint Latin-Amerikában és a Karib-térségben.

A koronavírus-járvány elleni válaszintézkedések – Fókuszban Az uniós intézkedések időrendi áttekintése 

Az Európai Bizottság válaszintézkedései szakterületenként

  • Archivált tartalom

    Ezeket a weboldalakat már nem frissítjük. Előfordulhat, hogy az itt közreadott információk egy része időközben elavult, ezért ez a tartalom kizárólag a visszatekintő tájékozódás célját szolgálja.