Financijska pismenost
Morate biti svjesni financijskih rizika i mogućnosti kako biste mogli donijeti informiranu odluku i kako biste znali gdje zatražiti pomoć. Dobro se informirajte o pravima koja imate kao potrošač i razvijte vještine kako biste upravljali svojim dohotkom i poboljšali svoje financijsko stanje.
Savjeti kako upravljati vlastitim financijama:
- Dobro razmislite treba li vam financijski proizvod (kredit, investicija, osiguranje) koji bi mogao biti rizičan, skup ili predstavljati dugoročnu obvezu.
- Ako ne razumijete neku ponudu, zatražite savjet neovisnog savjetnika.
- Pozorno pročitajte predugovorne informacije i pokušajte usporediti ponude različitih pružatelja usluga.
- Informirajte se o svojim pravima. Primjerice, ako kupujete financijske usluge na internetu, prema postojećem zakonodavstvu EU-a o zaštiti potrošača imate pravo na odustajanje u roku od 14 dana.
Ako imate problema s pružateljem financijskih usluga, obratite se europskom centru za zaštitu potrošača ili organizaciji za zaštitu potrošača u vašoj zemlji.
Resursi
- Saznajte više o pravima potrošača:
- Doznajte više o inicijativama za financijsko obrazovanje koje su pokrenula nacionalna nadzorna tijela
Zaštita podataka
Zaštita podataka treba vam osigurati kontrolu nad načinom na koji organizacije postupaju s vašim podacima. Organizacije moraju imati dobar razlog zbog kojeg obrađuju vaše podatke te moraju biti transparentne u pogledu toga što rade i činiti to na siguran način.
Savjeti kako štititi osobne podatke
- Ne znači ne. Ako voditelji obrade zatraže vašu privolu, ona mora biti dobrovoljna, utemeljena i odnositi se na konkretan slučaj. Na primjer, prethodno označena polja i preširoki pojmovi nisu dopušteni.
- Ako se predomislite, možete povući svoju privolu, što mora biti jednostavno kao i samo davanje privole.
- Možete besplatno pristupiti osobnim podacima koje organizacije imaju o vama. Ako su podaci netočni, možete zatražiti njihov ispravak. Ako su podaci nezakonito pohranjeni, možete zatražiti da se izbrišu.
- U nekim slučajevima, kao što je promjena pružatelja usluga, imate pravo na prenosivost podataka.
- Ako imate problema s načinom na koji organizacije postupaju s vašim osobnim podacima, možete se obratiti tijelu za zaštitu podataka u vašoj državi.
Resursi:
- Saznajte više o vašim pravima na zaštitu podataka
- Otkrijte tijelo za zaštitu podataka u vašoj zemlji
Sigurnost na internetu
Svega nas nekoliko klikova dijeli od dostave proizvoda iz cijelog svijeta na kućni prag – to je prednost kupnje na internetu. Internet nudi brojne mogućnosti, ali ima i veliki potencijal za zlouporabu. Morate biti vrlo oprezni kada kupujete na internetu i upoznati s pravilima kojih se poduzeća moraju pridržavati.
Savjeti kako pripaziti na sigurnost na internetu
- Ako trgovci ne navedu svoj identitet i podatke za kontakt, pokušajte obaviti kupnju negdje drugdje.
- Nemojte pasti u zamku i budite svjesni tehnika prodaje koje se služe pritiskom kao što su:
- proizvodi koji se oglašavaju kao „jedinstvena prilika”
- tvrdnje da je proizvod „jedini proizvod koji nudi djelotvornu zaštitu” ili „jedini pribor za testiranje kod kuće” ili da se prodaje po „najnižoj cijeni na tržištu”
- izrazi kojima se naglašava žurnost, kao što su „samo danas” ili „zalihe brzo nestaju”.
- Treba pažljivo čitati adrese i naslove stranica te izbjegavati stranice sa sustavnim pogreškama u pisanju. One se često koriste kako ih ne bi mogli otkriti algoritmi operatera internetskih stranica.
- Provjerite imaju li proizvodi precizne i razumljive tekstualne opise.
- Prijavite nepotkrijepljene ili sumnjive ponude. Služite se alatima za prijavu koje nudi operater platforme ili se obratite nadležnim nacionalnim tijelima ili organizacijama za zaštitu potrošača u vašoj zemlji.
- Informirajte se o svojim potrošačkim pravima.
Resursi:
- Saznajte više o pravima potrošača u EU-u:
- Ako imate problema s prekograničnom kupnjom, obratite se europskom centru za zaštitu potrošača:
Održiva potrošnja
Svakodnevno donosimo odluke koje utječu na okoliš. Održiva potrošnja i proizvodnja znači efikasniji rad s manje resursa.
Savjeti za održivu potrošnju
- Dobro razmislite prije kupnje trebate li taj proizvod te razmislite o kupnji rabljene robe. Ne kupujte novi pametni telefon dok vaš trenutačni još radi.
- Pobrinite se za to da vaše kupnje donose korist za okoliš. Na primjer, provjerite imaju li znak za okoliš EU-a.
- Općenito obratite pozornost na oznake o održivosti. Razumijevanje oznaka štiti vas od netočnih tvrdnji na pakiranjima proizvoda.
- Umjesto vožnje automobilom ili zrakoplovom, vozite se biciklom, hodajte ili koristite javni prijevoz. Godina 2021. je Europska godina željeznice!
- Smanjite količinu otpada. Kad bacate hranu, trošite prirodne resurse i novac. Umjesto kupnje novog, pokušajte popraviti pokvareni proizvod.
Resursi
- Saznajte više o zelenom planu EU-a
- Doznajte više o akcijskom planu za kružno gospodarstvo
- Doznajte kakva je vizija potrošačke politike EU-a i njegove zelene tranzicije u Novoj strategiji za potrošače