Preskoči na glavno vsebino

Priprava in predlogi zakonodaje

Evropska komisija je odgovorna za načrtovanje, pripravo in predloge novih evropskih zakonodajnih aktov. Ima torej pravico do pobude. Predpisi EU varujejo interese Unije in vseh njenih državljanov. Državljani, podjetja, civilna družba, javni organi in vsi drugi deležniki, ki jih priprava zakonodaje zadeva, lahko sodelujejo v tem procesu.

Right of initiative

The European Commission is responsible for planning, preparing and proposing new European legislation. This is called the 'right of initiative'.

EU laws defend the interests of the Union and its citizens as a whole. Citizens, businesses, civil society, public authorities or any other stakeholder who may be affected can have their say in the process.

Kako nastajajo zakonodaja in politike EU

Komisija predlaga predpise in politike na lastno pobudo. Lahko se tudi odzove na pobude:

  • Evropskega sveta (voditelji držav ali vlad držav EU)
  • Sveta Evropske unije (ministri držav EU)
  • Evropskega parlamenta (poslanci, ki jih neposredno izvolijo državljani EU)
  • državljanov (na podlagi uspešne evropske državljanske pobude)

Komisija pripravlja zakonodajo in politike transparentno, na podlagi dokazov ter mnenj državljanov in deležnikov. Temu rečemo boljše pravno urejanje.

Boljše pravno urejanje: kako in zakaj

Načrtovanje

Komisija v svojem letnem delovnem programu opredeli politično zavezo, da bo v danem koledarskem letu izvajala določene prednostne naloge.

Delovni program Komisije

Področje uporabe

Komisija s pozivom k predložitvi dokazov opredeli področje uporabe:

  • politično občutljive in/ali pomembne nove zakonodaje ali politik
  • ocene obstoječega predpisa ali politike
  • preverjanja ustreznosti svežnja povezanih obstoječih predpisov in/ali politik

V pozivu k predložitvi dokazov se opredelijo problem in cilji ter razlogi za ukrepanje EU, navedejo možnosti politike in opišejo glavni elementi strategije posvetovanja, med drugim tudi to, ali je potrebno javno posvetovanje z vprašalnikom.

Poziv k predložitvi dokazov združuje dva koraka, ki sta bila prej zaporedna: kažipot/začetna ocena učinka in vprašalnik (če je potreben).

Vaše mnenje o nedavno objavljenih kažipotih in začetnih ocenah učinka

Evaluating laws

Ocena učinka

Kadar pričakujemo, da bo učinek nekega predpisa ali ukrepa politike EU zelo velik, lahko Komisija izvede oceno učinka, preden predstavi predlog.

Ocena je namenjena podrobnejši analizi zadevnega vprašanja. Z oceno tudi ugotovimo, ali je potrebno ukrepanje na ravni EU ter morebitne gospodarske, družbene in okoljske učinke različnih rešitev.

Rezultati ocene učinka Komisiji pomagajo pri sprejemanju odločitve.

Več o ocenah učinka

Vaše mnenje o ocenah učinka

Sodelovanje državljanov in deležnikov

Vsak, ki ga obstoječi ali predlagani predpis ali ukrep politike zanima ali bi nanj lahko vplival, lahko izrazi svoja stališča, tako da pošlje pripombe ali dokument o stališču ali sodeluje v javnem posvetovanju. To vključuje: javne nacionalne, lokalne in regionalne organe, podjetja, organizacije civilne družbe in posamezne državljane.

Kako sodelovati

Sodelovanje pri pripravi zakonodaje EU je v različnih oblikah možno od pripravljalne faze aktov do predlogov novih predpisov in ocen uspešnosti obstoječih.

Svoja stališča in zamisli o pobudah Komisije na vseh področjih politike lahko izrazite v vseh 24 jezikih EU na portalu Povejte svoje mnenje. Naročite se lahko na obvestila o novostih v zvezi z razvojem pobud, tudi po njihovem sprejetju.

Komisija jih upošteva pri nadaljnji pripravi predpisov ali politike oziroma pri oceni povezanih predpisov in ukrepov na enem samem področju politike.

Sodelujte pri pripravi zakonodaje na portalu Povejte svoje mnenje.

Druge oblike posvetovanja

Komisija lahko tudi poišče strokovno mnenje na določenem področju in pri določenih skupinah deležnikov denimo z:

  • usmerjenimi posvetovanji
  • sestanki
  • delavnicami
  • seminarji
  • sveti malih podjetij
  • spletnimi forumi

Zagotavljanje kakovosti

Evropska komisija se pri načrtovanju in pripravi politik in predpisov ravna po standardih kakovosti iz smernic in gradiva za boljše pravno urejanje.

Smernice in gradivo za boljše pravno urejanje

Neodvisni Odbor za regulativni nadzor preverja kakovost vseh osnutkov ocen učinka Komisije, najpomembnejših vrednotenj in preverjanj ustreznosti.

Načeloma potrebuje Komisija za sprejem pobude, ki jo spremlja ocena učinka, pozitivno mnenje odbora.

Odbor za regulativni nadzor

Obveščanje o novih kažipotih in javnih posvetovanjih.