Kuris teismas?
Jeigu su byla susijusi daugiau nei viena ES šalis, reikia žinoti, kurios šalies teismas turėtų nagrinėti tokią bylą ir kaip jo sprendimas gali būti pripažintas ir vykdomas kitoje ES šalyje.
Reglamente „Briuselis I“ nustatyta taisyklė, kad byla turi būti nagrinėjama atsakovo gyvenamosios ES šalies teismuose. Kai kuriais konkrečiais atvejais taikomos išimtys, pavyzdžiui:
- sutarties pažeidimo atveju bylą turėtų nagrinėti šalies, kurioje atitinkama prievolė turėjo būti vykdoma, teismas,
- nesutartinių dalykų atveju kompetentingi yra šalies, kurioje buvo padaryta žala, teismai. Pavyzdžiui, jeigu dėl kieno nors neatidumo kas nors buvo sužeistas, byla bus nagrinėjama toje ES šalyje, kurioje šis nelaimingas atsitikimas įvyko.
Reglamentas taikomas visoms civilinėms ir komercinėms byloms, nepriklausomai nuo to, ar reikalavimas ginčijamas, ar ne, ir neatsižvelgiant į reikalavimo vertę.
- 2018 M. KOVO 8 D.
Teismo sprendimo pripažinimas ir vykdymas kitoje ES šalyje
Kad teismo sprendimas būtų vykdomas kitoje ES šalyje, ieškovas gali kreiptis tiesiai į kitų ES šalių vykdymo užtikrinimo institucijas. Pavyzdžiui, tai būtų šalis, kurioje skolininkas turi turto.
Vykdytiname sprendime nustatytas skolininkas gali kreiptis į teismą ir pateikti prašymą atsisakyti vykdyti teismo sprendimą.
Susijusios nuorodos
Europos Sąjunga
- Europos teisminis tinklas civilinėse ir komercinėse bylose
- Europos teisminis atlasas civilinėse bylose
- „Jūsų Europa“
- Europos vartotojų centrų tinklas
- Jurisdikcijos, pripažinimo ir vykdymo („JURE“) duomenų bazė
- SOLVIT
- E. teisingumo portalas