Glavni sadržaj

Sudovi nadležni u prekograničnim sporovima

Koji sud?

U predmetu u koji su uključene najmanje dvije zemlje EU-a, sudionici moraju znati koji bi sud trebao odlučivati o njihovu predmetu te kako se presuda može priznati i izvršiti u drugoj zemlji EU-a.

Prema Uredbi Bruxelles I, pravilo nalaže da bi sudovi iz zemlje EU-a u kojoj tuženik boravi trebali odlučivati o predmetu. U određenim se slučajevima primjenjuju iznimke, na primjer:

  • pri povredi ugovora: sudovi u mjestu u kojem je predmetna obveza trebala biti izvršena trebali bi odlučivati o predmetu
  • u vezi s izvanugovornim pitanjima: nadležni su sudovi u mjestu u kojem je došlo do štetnog događaja. Na primjer, da je netko ozlijeđen zbog nečijeg nemara, o predmetu bi se odlučivalo u zemlji EU-a u kojoj se nezgoda dogodila.

Uredba se primjenjuje na sve građanske i trgovačke predmete, neovisno o tome osporava li se tužbeni zahtjev i neovisno o vrijednosti predmeta spora.

  • 8. OŽUJKA 2018.
Regulation on jurisdiction and the recognition and enforcement of judgments in civil and commercial matters

Priznavanje i izvršenje presude u drugoj zemlji EU-a

Kako bi se presuda izvršila u drugoj zemlji EU-a, podnositelj zahtjeva može se izravno obratiti tijelima za izvršavanje zakonodavstva druge zemlje EU-a. Na primjer, u zemlji u kojoj dužnik ima imovinu.

Dužnik protiv kojeg se traži izvršenje može se obratiti sudu i zatražiti odbijanje izvršenja.

Europska unija

Ostale institucije

Međunarodne organizacije

Haška konferencija o međunarodnome privatnom pravu