Právní předpisy EU a jejich uplatňování
Nařízení a rozhodnutí se automaticky stávají závaznými v celé EU od data jejich použitelnosti. Je nicméně možné, že to vyžaduje změny vnitrostátních právních předpisů a že je budou muset provádět vnitrostátní agentury nebo regulační orgány.
Směrnice musí naproti tomu do svých vnitrostátních právních předpisů začlenit členské státy Unie samy.
V každé směrnici je uvedena lhůta, dokdy musí členské státy převzít její ustanovení do svých vnitrostátních právních předpisů a informovat o tom Komisi.
Další informace najdete v části Druhy právních předpisů EU.
Provádění ze strany zemí EU za podpory Komise
Členské státy hrají klíčovou úlohu v tom, aby bylo právo EU prováděno správně a včas. To má zásadní význam pro to, aby občané a podniky mohli optimálním způsobem těžit ze společně dohodnutých pravidel.
Komise členské státy v tomto úsilí podporuje poskytováním informací online, pořádáním schůzí skupin odborníků a vypracováním prováděcích strategií a pokynů (například ve formě odpovědí na „časté dotazy“ zveřejněných online). Pokyny vydané Komisí provázejí členské státy procesem provádění směrnic i uplatňováním nařízení, které obvykle začíná ihned po přijetí aktu.
Dohled Komise
Evropská komise odpovídá za to, že všechny členské státy právní předpisy EU řádně uplatňují. Kvůli této funkci se někdy Komise nazývá „strážkyní smluv“.
Komise tedy podnikne kroky, pokud některá země EU:
- ve stanovené lhůtě nezačlení plně směrnici do svého vnitrostátního práva
- neuplatňuje právo EU správně
Sdělení Právo EU: lepší výsledky díky lepšímu uplatňování z roku 2016 popisuje, jak Komise zajišťuje uplatňování, provádění a vymáhání předpisů EU ve prospěch všech občanů, spotřebitelů a podniků. Stanoví strategický přístup a priority pro opatření Komise v oblasti prosazování práva.
Sdělení Prosazování práva EU pro Evropu, která přináší výsledky z roku 2022 představuje řadu nástrojů, které Komise používá k zajištění řádného uplatňování práva EU ve všech případech. Hlavním cílem je to, aby občané a podniky měli co nejrychleji prospěch ze společně dohodnutých pravidel v celé EU. Sdělení uvádí, jak Komise prohloubila a rozvinula svou práci v oblasti prosazování práva, aby zajistila rovnost práv Evropanů bez ohledu na to, kde v EU žijí, a to, že jsou jejich práva dodržována.
Zlepšování právní úpravy: Proč a jak
Provádění směrnic
Směrnice musí členské země EU do svých vnitrostátních právních předpisů začlenit samy. V každé směrnici je uvedeno, do kdy musí provedení proběhnout. Do tohoto dne členské státy EU musí Komisi zaslat znění vnitrostátních prováděcích opatření, kterými včleňují ustanovení směrnice do svých právních předpisů.
Pokud se provedení právních předpisů EU do práva jednotlivých členských států zpožďuje, občané a podniky daného státu nemohou využívat výhod, které by jim právní předpisy přinesly. Vzniká právní nejistota, protože není zcela jasné, které předpisy platí, a celá situace má negativní dopad na fungování vnitřního trhu EU.
Vnitrostátní prováděcí opatření – Jak je najít v EUR-Lexu
Evropská komise kontroluje, zda jsou tato vnitrostátní prováděcí opatření úplná a zda splňují cíle stanovené směrnicí.
Pokud tomu tak není, zahájí Komise řízení o nesplnění povinnosti (v tomto případě kvůli nesdělení požadovaných informací). Komise může rovněž zahájit řízení o nesplnění povinnosti, pokud byla směrnice provedena nesprávně.
Vyšetřování ze strany Evropské komise
V některých případech, kdy Komise zjistí možné porušení práva EU, se může rozhodnout, že namísto řízení o nesplnění povinnosti použije postup známý jako EU Pilot.
Tento nástroj lze využít, pokud je pravděpodobné, že povede k rychlejšímu zajištění souladu s právem, než by tomu bylo u formálního řízení o nesplnění povinnosti. Komise tak může řadu případů vyřešit, aniž by musela přistoupit k zahájení řízení o nesplnění povinnosti. Příkladem mohou být situace, kdy se řeší otázky technické povahy. Postup EU Pilot může být užitečný také v případech, kdy chce Komise získat faktické nebo právní informace, které potřebuje k posouzení. Nepoužívá se v případech, kdy je porušení práva EU dostatečně doložené, zjevné nebo ho členský stát uznává, ani v případě citlivějších otázek, kde je méně pravděpodobné, že by diskuse na technické úrovni vedly k úspěšnému řešení.
Pokud některá země neuplatňuje správně právo EU
Jestliže orgány určitého členského státu neuplatňují správně právo EU, může Evropská komise proti němu zahájit formální řízení o nesplnění povinnosti. Pokud ani poté není problém vyřešen, může Komise případně předložit věc Soudnímu dvoru Evropské unie. V některých případech může Soudní dvůr požádat, aby dotčenému členskému státu uložil finanční sankce.
Hlavním účelem řízení o nesplnění povinnosti je zajistit, aby členské státy uplatňovaly právo EU v obecném zájmu. Zaměřují se proto na systémové problémy, které se dotýkají mnoha lidí nebo podniků. V jednotlivých případech možného nesprávného uplatnění práva EU lze problémy nejlépe řešit prostřednictvím vnitrostátního systému nápravy.