Põhisisu juurde

Rahastamiskõlblikkuse kontroll: kes võib rahastust saada?

Kõige levinumad abisaajate liigid ja neile avatud rahastamisvõimalused.

Rahastamisprogrammid

Kõik Euroopa kodanikud ja paljud mujal maailmas saavad ELi eelarvest otsest või kaudset kasu. See aitab miljoneid üliõpilasi, tuhandeid teadlasi ning paljusid linnu, piirkondi ja mittetulundusühendusi.

Kõik ELi kodanikud saavad taotleda ELi rahastust. Euroopa Liidul on palju erinevaid rahastamisprogramme, millelt on võimalik toetust taotleda olenevalt teie ettevõtte või projekti laadist. Rahastust on võimalik saada muu hulgas ka sellistelt taaste- ja vastupidavusrahastu või õiglase ülemineku fondi programmidelt, mida rakendavad liikmesriigid otse. Enne rahastamistaotluse esitamist tutvuge alati kutse suunistega, et näha, kas olete rahastamiskõlblik.

Konkreetsed kriteeriumid on esitatud rahastamisprogrammis ja kutses. Kui toetustaotlus on vastuvõetav ja rahastamiskõlblik, algab valikuprotsess tavaliselt nii, et sõltumatud eksperdid analüüsivad taotlust ja määravad sellele valiku- ja toetuse määramise kriteeriumide alusel punktisumma.

Allpool on kirjeldatud rühmi, kes kõige sagedamini ELi rahastust taotlevad.

Noored

ELi eelarves on ette nähtud rahastus programmidele, mis aitavad noortel saada töökogemusi või välismaal õppida. Loodud on ka mitu programmi, mille eesmärk on vähendada noorte tööpuudust.

Üldiselt on need programmid avatud

  • noortele (vanuses 13–31),
  • noorteorganisatsioonidele,
  • muudele noortega tegelevatele huvirühmadele.

Täpsed kriteeriumid leiate iga pakkumiskutse kirjeldusest.

Rahastamisvõimalused noortele

Teadlased

Teadusuuringud ja innovatsioon on ELi pikaajalise majanduskasvu strateegia jaoks niivõrd olulised, et teadlaste toetamiseks pakutakse üle Euroopa eriprogramme ja muid toetusvõimalusi.

ELi peamine teadlastele suunatud rahastamisprogramm on „Euroopa horisont“, mis on programmi „Horisont 2020“ järglane. Selle vahendusel toetatakse mitmesugustes valdkondades nii organisatsioonide kui ka üksikisikute teadusprojekte.

Rahastamisprogrammid ja avatud hankemenetlused

Põllumajandustootjad

Kui olete põllumajandustootja või maahaldaja, on teil tõenäoliselt võimalik taotleda otsetoetusi ELi ühise põllumajanduspoliitika raames.

Selleks peate täitma teatavaid inimeste ja loomade tervishoidu, taimetervist, keskkonda ja loomade heaolu käsitlevaid nõudeid. Rahalisi vahendeid jagatakse selleks teie riigis pädevate asutuste kaudu.

Rahastamisvõimalused põllumajandustootjatele

Ettevõtjad

ELi rahastust saab taotleda mis tahes suuruses ja sektorisse kuuluvatele äriühingutele, sealhulgas ettevõtjatele, idufirmadele, mikroettevõtetele, väikese ja keskmise suurusega ettevõtetele ja suurettevõtetele.

Igal aastal toetab EL enam kui 200 000 äriühingut. Saate taotleda toetust või osaleda hankemenetluses, kui teie ettevõte või organisatsioon (ettevõtjate ühendus, ettevõtlustoetuse pakkuja, konsultant vms) juhib ELi huve edendavat projekti või aitab kaasa mõne ELi programmi või poliitika rakendamisele.

Ettevõtjatele, kes on huvitatud suurtest tööstushangete lepingutest, võivad sobida hankemenetlused, mis on algatatud selliste programmide raames nagu ITER, Copernicus või Galileo.

Lisaks pakutakse ettevõtetele mitmesuguseid rahastamisvõimalusi: ärilaenud, mikrorahastamine, tagatised ja riskikapital.

ELi programmidega toetatakse eelkõige mikro-, väikeseid ja keskmise suurusega ettevõtjaid (VKEd), kes on määratletud järgmiselt.

Mikroettevõte

  • vähem kui 10 töötajat
  • aastakäive või -bilanss ei ületa 2 miljonit eurot

Väikeettevõtja

  • vähem kui 50 töötajat
  • aastakäive või -bilanss ei ületa 10 miljonit eurot

Keskmise suurusega ettevõtja

  • vähem kui 250 töötajat
  • aastakäive ei ületa 50 miljonit eurot või aastabilanss ei ületa 43 miljonit eurot

Märkus. Need arvud kehtivad ainult üksikute äriühingute kohta. Väikeettevõtja ei pruugi kvalifitseeruda VKEks, kui tal on märkimisväärseid lisaressursse, sest ta kuulub suuremasse kontserni.

Täpsema teabe saamiseks VKEde rahastamiskõlblikkuse kriteeriumide kohta vaadake veebisaiti:

VKE määratlust käsitlev teatmik

Rahastamisvõimalused väikeettevõtjatele

Avaliku sektori asutused: linnad ja piirkonnad

Avalik-õiguslikele (nii kohaliku, piirkondliku kui ka riikliku tasandi) asutustele on avatud mitmesugused ELi rahastamisvõimalused, sealhulgas investeeringud institutsioonilise suutlikkuse ja tõhususe arendamiseks ning kohalike taristuprojektide elluviimine.

Rahastamisvõimalused avalik-õiguslikele asutustele

Vabaühendused

ELi rahalisi vahendeid võivad saada ka valitsusvälised ja kodanikuühiskonna organisatsioonid (vabaühendused), kui nende tegevusalad on seotud ELi poliitikavaldkondadega.

Rahastamisvõimalused vabaühendustele

Muud

Ühinemine Euroopa Liiduga

Ühinemiseelse abi rahastamisvahendist (IPA II) investeeritakse ELi kandidaatriikide ja ELi enda tulevikku, toetades reforme laienemisstrateegiaga seotud valdkondades, nagu demokraatia ja valitsemine, õigusriigi põhimõtted, majanduskasv ja konkurentsivõime.

Kandidaatriikide põllumajandustootjaid toetatakse spetsiaalsest ühinemiseelse abi rahastamisvahendist, mis on ette nähtud maaelu arendamiseks (IPARD) ning mis moodustab osa ühinemiseelse abi rahastamisvahendist IPA II.

Majanduskriis

Globaliseerumisega Kohanemise Euroopa Fond (EGF) pakub toetust inimestele, kes on kaotanud töö maailmakaubanduse suurte struktuurimuutuste (globaliseerumise) – näiteks kui suletakse mõni suurettevõte või kui tootmine viiakse EList välja – või üleilmse majandus- ja finantskriisi tõttu.

EGF saab kaasrahastada projekte, millega aidatakse inimestel tööd leida, pakutakse karjäärinõustamist, haridust, koolitust või ümberõpet, mentorlust või juhendamist või edendatakse ettevõtlust ja idufirmade loomist. EGFi raames ei kaasrahastata sotsiaalkaitse meetmeid, nagu pensionid või töötushüvitised.

Fondist saavad toetust taotleda ainult ELi riigid. Üksikisikud, esindusorganisatsioonid ja tööandjad, kes puutuvad kokku koondamisega ning soovivad tagada, et koondatud töötajad saaksid EGFist toetust, peaksid ühendust võtma fondi kontaktisikuga oma riigis.