Pályázatok/ajánlatok benyújtása, átvétele és nyilvántartásba vétele
A pályázati felhívás (vissza nem térítendő támogatások) vagy ajánlati felhívás (közbeszerzés) közzétételét követően a pályázók/ajánlattevők benyújthatják pályázatukat/ajánlatukat.
Be kell tartaniuk az ajánlatok vagy pályázatok beküldésére és átadására vonatkozó követelményeket, melyeket a felhívás tartalmaz, például a határidő (a dátum és esetleg a pontos időpont) tekintetében. Csak azok a beadványok bírálhatók el, melyek teljesítik az előírt követelményeket.
Értékelési folyamat
Az ajánlatkérő elbírálja a beérkezett pályázatokat/ajánlatokat, döntést hoz az odaítélésről, és értesíti a pályázókat/ajánlattevőket.
A Bizottság a pályázatok/ajánlatok értékelésénél szakemberek szakértelmére támaszkodik. Ők lehetnek a Bizottság munkatársai vagy független szakemberek, akiket egy adott felhívásra vesznek fel készségeik, tapasztalatuk és a felhívás területén meglévő tudásuk miatt.
A projekt értékeléséért felelős szervek a projekt irányítási módjától függően különbözők lehetnek:
- közvetlen irányítás: közvetlenül a Bizottság értékeli a pályázatokat/ajánlatokat;
- közvetett irányítás: egy harmadik fél (partnerország, nemzetközi szervezet vagy fejlesztési ügynökség) értékeli a pályázatokat/ajánlatokat;
- megosztott irányítás: a tagállamok ajánlatkérő szervei értékelik a pályázatokat/ajánlatokat.
A pályázatok értékelésének szigorúan követnie kell a felhívásban a lehetséges pályázóknak/ajánlattevőknek leírt kritériumokat. Ezenkívül ezeket a kritériumokat következetesen kell alkalmazni minden pályázatra/ajánlatra annak érdekében, hogy mindenki egyenlő bánásmódban részesüljön. Az értékelő bizottság tagjai előre meghatározott értékelési módszertant követnek. Az alábbi időrendi áttekintés a folyamat egy részének logikai sorrendjét szemlélteti.
Odaítélési eljárás
- 1. lépésRészvételi feltételek és kizárási kritériumok
- 2. lépésKiválasztási szempontok
- 3. lépésOdaítélési szempontok
- 4. lépésA szerződés odaítélésére vonatkozó javaslattétel
Felhívjuk a figyelmet arra, hogy a kiválasztási feltételek teljesülésének megállapítása a pályázó pénzügyi kapacitásának értékelésére is kiterjedhet.
Értesítés
A pályázók/ajánlattevők – függetlenül attól, hogy pályázatukat elfogadták vagy elutasították – levélben vagy online értesítés révén tájékoztatást kapnak az értékelési eljárás eredményéről.
A támogatási megállapodás/közbeszerzési szerződés aláírása
A nyertes pályázó/ajánlattevő – támogatási megállapodás vagy közbeszerzési szerződés formájában – aláír egy jogi kötelezettségvállalást az ajánlatkérővel. Ez a jogi kötelezettségvállalás teremti meg az intézkedés/projekt végrehajtásának jogalapját, jogvitáknál pedig hivatkozási dokumentumként szolgál.
Tartaléklista
Olykor előfordul, hogy az eredetileg ki nem választott pályázóknak később felajánlják, hogy részesülhetnek finanszírozásban, ha egy magasabb pontszámot kapott projekt nem valósul meg, vagy ha további források válnak elérhetővé. Ezért a tartaléklistára került pályázókat is figyelembe kell venni a tájékoztatás időszakában, a támogatás időszakában viszont már nem, mivel az csak a sikeres pályázókra vonatkozik.
A tartaléklista az odaítélési határozat részét képezi, a pályázatok az általános rangsor szerint kerülnek fel rá. Ez egyértelművé teszi, hogy a Bizottság milyen sorrendben léphet kapcsolatba az adott pályázatot benyújtó pályázókkal, ha költségvetési források válnak elérhetővé. Egy, a költségvetési kötelezettségvállalásokkal összhangban meghatározott időpontig tájékoztatni kell őket arról, hogy kérelmük finanszírozható. A tartaléklistán szereplő pályázókkal fel lehet venni a kapcsolatot, ha az adott finanszírozási határozat által érintett évben további költségvetési előirányzatok válnak elérhetővé. Ezt a határidőt meg kell határozni, és általában nem haladja meg a költségvetési kötelezettségvállalások megállapításának lehetséges határidejét; ellenkező esetben az elutasító határozat ezen időpont után véglegessé válik.
Átláthatósági követelmények
Az uniós források kedvezményezettjeinek közzététele az átláthatóság elvéből eredő követelmény. Az ajánlatkérőnek tájékoztatást kell nyújtania szándékairól, céljairól, műveleteiről, gyakorlatairól és eredményeiről. Ez a kötelezettség a finanszírozás folyósításának irányítási módjától függően eltérő módon teljesül:
- a közvetlen irányítású finanszírozásra vonatkozó információk minden évben megjelennek a pénzügyi átláthatósági rendszer adatbázisában;
- a megosztott irányítású alapoknál a tagállamok felelősek a kedvezményezettekre vonatkozó információk közzétételéért – a 2014–2020-as időszakra vonatkozóan további információk a kohéziós adatokat közreadó portálon találhatók;
- közvetett irányításnál a végrehajtó partnerek kötelessége a végső kedvezményezettekre vonatkozó információk közzététele.