Za svaki poziv na podnošenje prijedloga ili ponuda postoje točno određeni kriteriji, zahtjevi i koraci. Upute o postupku podnošenja dobit ćete u okviru odabranog poziva.
Nakon što utvrdite da ste prihvatljivi jer ispunjavate kriterije navedene u konkretnom pozivu, možda ćete se trebati registrirati u posebnoj bazi podataka – u smjernicama za taj poziv bit će navedeno trebate li to učiniti i kako. Možda ćete htjeti pronaći partnera.
Za pripremu i podnošenje prijedloga trebat će vam vremena i zato je dobro da s tim počnete što prije. Svi dokumenti i predlošci koji su vam potrebni bit će navedeni u smjernicama za poziv koji ste odabrali – svakako ih pažljivo slijedite. U protivnom, javni naručitelj vaš prijedlog može proglasiti nedopuštenim.
Za dobivanje sredstava EU-a potrebno je poštovati određena pravila i postupke. To je neizbježno – moramo osigurati da se svaki euro troši na transparentan i ispravan način, na dobrobit građana EU-a. Međutim, EU kontinuirano pojednostavnjuje i modernizira svoja proračunska pravila i nastoji građanima EU-a osigurati pristup sredstvima EU-a da bi mogli financirati svoje ideje.
Da bi se uzeo u razmatranje, vaš zahtjev mora biti potpun, koncizan i podnesen na vrijeme putem sustava za elektroničko podnošenje.
Programi financirani sredstvima EU-a provode se na jedan od tri načina: u okviru izravnog, podijeljenog ili neizravnog upravljanja. Postupak podnošenja zahtjeva razlikuje se ovisno o načinu upravljanja i programu za koji se prijavljujete. Saznajte više o načinima upravljanja.
Izravno upravljanje
Prijava se podnosi putem portala za financiranje i natječaje Europske komisije. I za bespovratna sredstva i za natječaje, u postupku podnošenja prijave obično treba pronaći poziv za koji ste prihvatljivi, pronaći partnera za projekt, kreirati račun na portalu, registrirati svoju organizaciju i dostaviti prijedlog.
Detaljne informacije o portalu za financiranje i natječaje dostupne su ovdje.
Podijeljeno upravljanje
Za postupke odabira i dodjele te za praćenje i upravljanje, uključujući plaćanja, nadležna su tijela država članica.
Države članice dužne su poštovati Uredbu o zajedničkim odredbama, zajednički pravni okvir za osam fondova s podijeljenim upravljanjem:
- Europski fond za regionalni razvoj,
- Kohezijski fond,
- Europski socijalni fond plus,
- Europski fond za pomorstvo i ribarstvo i, kao novi elementi u usporedbi s razdobljem 2014. – 2020.:
- Fond za pravednu tranziciju,
- Fond za azil, migracije i integraciju,
- Instrument za upravljanje granicama i vize, i
- Fond za unutarnju sigurnost.
Više informacija dostupno je na stranici regionalnih i nacionalnih tijela za financiranje za proračun za razdoblje 2014. – 2020. U izradi je internetska stranica s kontaktnim točkama po državama članicama, uključujući financiranje u okviru programâ iz proračuna EU-a za razdoblje 2021. – 2027.
Neizravno upravljanje
Ako se prijavljujete za sredstva kojima upravlja partner u provedbi u okviru neizravnog upravljanja, trebate slijediti postupak podnošenja prijave koji je utvrdio taj partner u provedbi, koji djeluje kao javni naručitelj. Zahtjeve koji se odnose na postupak prijave trebate provjeriti na internetskoj stranici tog partnera u provedbi.
U nastavku su navedeni primjeri internetskih stranica partnera u provedbi koji dodjeljuju financijska sredstva EU-a u okviru neizravnog upravljanja.
Međunarodne organizacije
- Agencije Ujedinjenih naroda (UN)
- Svjetska banka
- Međunarodni monetarni fond (MMF)
- Europska banka za obnovu i razvoj (EBRD)
- Vijeće Europe
- Afrička banka za razvoj
- Azijska banka za razvoj
- Organizacija za gospodarsku suradnju i razvoj (OECD)
- Međunarodni odbor Crvenog križa i Međunarodna federacija nacionalnih društava Crvenog križa
Specijalizirana tijela Unije
Decentralizirane agencije
Decentralizirane agencije pridonose provedbi politika EU-a obavljanjem tehničkih i znanstvenih zadaća. One podupiru suradnju EU-a i nacionalnih vlasti udruživanjem tehničkih i stručnih znanja institucija EU-a i nacionalnih tijela. Primjeri:
- Europski centar za sprečavanje i kontrolu bolesti (ECDC)
- Agencija Europske unije za suradnju u kaznenom pravosuđu (Eurojust)
- Europska agencija za okoliš (EEA)
- Europska agencija za sigurnost hrane (EFSA)
- Agencija za europsku graničnu i obalnu stražu (Frontex)
- Agencija Europske unije za temeljna prava (FRA)
- Europska agencija za lijekove (EMA)
- Europski institut za ravnopravnost spolova (EIGE)
- Jedinstveni sanacijski odbor (SRB)
- Europski potporni ured za azil (EASO)
Zajednički pothvati (javno-privatna partnerstva)
- Zajedničko poduzeće za bioindustriju (BBI)
- Clean Sky 2
- Zajedničko poduzeće za elektroničke komponente i sustave za vodeći položaj Europe (ECSEL)
- Zajedničko poduzeće za gorivne članke i vodik (FCH JU)
- Fuzija za energiju
- Inicijativa za inovativne lijekove
- SESAR
- Zajedničko poduzeće Shift2Rail
- Zajedničko poduzeće za europsko računalstvo visokih performansi (EuroHPC)
Nacionalna tijela
Države članice imenuju tijela za provedbu određenih EU-ovih programa ili mogućnosti financiranja, kao što su:
- Nacionalne agencije za Erasmus+
- organizacije aktivne u području razvoja i suradnje i s kojima je Komisija potpisala okvirni sporazum, kao što su Agence Française de Développement (AFD), Agenzia Italiana per la Cooperazione allo Sviluppo (AICS), Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ) GmbH, ili Swedish International Development Cooperation Agency (Sida)
- Nacionalne razvojne banke uključene u provedbu fonda InvestEU.
Kako postati partner u provedbi
Subjekti ili osobe koje žele raditi u okviru podijeljenog upravljanja trebaju pripadati određenim kategorijama utvrđenima u Financijskoj uredbi, koja je okvir za korištenje proračuna Unije. Prije nego li im se to omogući, dužni su provesti ex ante procjenu svojih sustava, pravila i procedura, kako bi se osiguralo sigurno upravljanje sredstvima EU-a koja će im biti dodijeljena.