Основни роли в областта на законодателството
Комисията предлага и прилага закони, които са съобразени с целите на договорите на ЕС. Тя насърчава участието на предприятия и граждани в законодателния процес и гарантира правилното прилагане, оценяване и актуализиране на законите, когато е необходимо.
Области, в които ЕС може да приема закони
Всяко действие, предприето от ЕС, се основава на договорите, които са одобрени по демократичен път от държавите членки. Тези договори представляват обвързващи споразумения между държавите от ЕС и определят целите на Съюза, правилата за неговите институции, начините на вземане на решения и отношенията между ЕС и държавите членки. Договорите са отправната точка за всеки правен акт на ЕС.
Съюзът може да предприема действия само в областите, в които с Договорите за ЕС неговите страни членки са му предоставили съответните правомощия. В договорите е посочено кой и в какви области може да приема закони: ЕС, правителствата на страните членки или и двете.
Предлагане на закони
Европейската комисия отговаря за планирането, подготовката и предлагането на ново европейско законодателство. Тя има право да прави това по своя собствена инициатива. Предлаганите от Комисията закони трябва да защитават интересите на Съюза и гражданите като цяло. Комисията изпраща законодателните си предложения на Европейския парламент и Съвета на Европейския съюз, които трябва да се споразумеят по текста, за да се превърне той в закон на ЕС.
Планиране и предлагане на законодателство
По-добро регулиране
Гражданите, предприятията, гражданското общество, публичните органи или други заинтересовани страни могат да изразят мненията си в рамките на процеса на законотворчество в ЕС. Това е известно като по-добро регулиране.
Комисията предлага нови закони въз основа на факти и на мненията на граждани и заинтересовани страни.
По-добро регулиране: защо и как
Изготвяне на правила за прилагане
След като даден закон на ЕС бъде приет, Съветът на Европейския съюз или Европейският парламент могат да упълномощят Комисията да приеме два вида незаконодателни актове, за да се гарантира правилното прилагане на законите (актове за изпълнение), или тяхното актуализиране, ако е необходимо, за да бъдат отразени промените в определен сектор (делегирани актове).
Актове за изпълнение и делегирани актове
Гарантиране на правилно прилагане
Отговорност на Комисията е да следи за правилното и навременно прилагане на законите на ЕС. В тази си роля Комисията е наричана „пазител на договорите“.
Комисията ще вземе мерки, ако някоя страна от ЕС не включи изцяло дадена директива в националното си законодателство в определен срок или не прилага правилно правото на ЕС.
Ако националните органи не прилагат правилно законите на ЕС, Комисията може да започне официално производство за установяване на неизпълнение на задължения срещу въпросната държава.
Мониторинг на прилагането на директивите на ЕС
Производство за установяване на нарушение
Оценяване и актуализиране на закони
Комисията редовно оценява дали законите на ЕС са постигнали желаните промени за европейските граждани и предприятия.
Заключенията от оценките помагат на Комисията да реши дали действията на ЕС трябва да продължат или да бъдат променени.
Заедно с оценките и проверките за пригодност (при които се оценяват няколко свързани действия) програмата на Комисията REFIT подпомага опростяването на действащите закони на ЕС и намаляването на разходите за тяхното прилагане.
В рамките на програмата за по-добро регулиране всеки може да предостави коментари по плановете за оценки и проверки за пригодност и да участва в обществени консултации по текущи оценки.