Preskoči na glavno vsebino
Evropska državljanska pobuda

Domov

Vplivajte na politike, ki vas zadevajo. Evropska državljanska pobuda je edinstven način, da sodelujete pri oblikovanju EU, tako da Evropsko komisijo pozovete, naj predlaga novo zakonodajo. Ko pobuda zbere milijon podpisov, Komisija odloči o nadaljnjih ukrepih. Postopek po korakih

Če razmišljate o začetku pobude, se za pravne in praktične nasvete obiščite na Forum evropske državljanske pobude.

Evropska državljanska pobuda: pravica, ki jo imate kot državljan/-ka EU

Zadnje novice

New initiative registered
  • 11/09/2024
Commission registers two new European citizens' initiatives
Novica ni na voljo v slovenščini, vendar lahko uporabite strojni prevod na strani "Zadnje novice".

On 11 September the European Commission decided to register two European citizens' initiatives.

The aims of the ‘ECI for a Water-Smart and Resilient Europe' initiative include: an action plan for water; elevating water resilience to the same priority as decarbonisation; shifting towards water-efficient industry and agriculture; ensuring the right skills for a water-smart economy and the right to clean and safe water and sanitation.

The organisers of the ‘PsychedeliCare' initiative call on the Commission to support expert consensus on psychedelic care standards and the rollout of psychedelic therapies. The initiative also urges the Commission to boost research into the therapeutic applications of psychedelics and the development of research networks.

These initiatives are the tenth and eleventh initiatives registered in 2024. The organisers now have six months to open the signature collection. 

New initiative registered
  • 24/07/2024
Komisija prijavila dve novi evropski državljanski pobudi

Evropska komisija je 24. julija sklenila, da bo prijavila dve novi evropski državljanski pobudi.

Organizatorji pobude „Stop Cruelty Stop Slaughter“ (Ustavimo krutost, ustavimo zakole) pozivajo k spodbudam za proizvodnjo rastlinskih beljakovin, vključno z rastlinskim mlekom, nadomestki za jajca ter gojenim mesom. Pozivajo tudi k zmanjšanju števila rejnih živali in postopnemu zaprtju vseh živinorejskih kmetij.

Pobuda „Ustavimo lažna živila: navedba porekla na oznakah“ poziva k ukrepom, s katerimi bi evropskim potrošnikom zagotovili dostop do preglednih informacij o živilih, ki jih kupujejo, jasnemu in nedvoumnemu označevanju porekla za vse izdelke ter doslednemu spoštovanju okoljskih, zdravstvenih in delovnih standardov na notranjem trgu.

To sta sedma in osma pobuda, ki sta bili prijavljeni leta 2024. Organizatorji imajo zdaj na voljo šest mesecev, da začnejo zbirati podpise. 

IT developments
  • 16/07/2024
Novo najmanjše število veljavnih podpisov na državo članico za evropske državljanske pobude, prijavljene od 16. julija 2024

16. julija 2024, z začetkom novega evropskega parlamentarnega obdobja (2024–2029), se je začela uporabljati revidirana Priloga I k uredbi o evropski državljanski pobudi. V njej je določeno novo najmanjše število podpisnikov na državo članico (v nadaljnjem besedilu: pragovi). Ti pragovi ustrezajo številu poslancev Evropskega parlamenta. Ker se je v novem parlamentarnem obdobju število poslancev Evropskega parlamenta povečalo s 705 na 720, so se zvišali tudi pragovi. Da bi Evropska komisija preučila evropsko državljansko pobudo, je treba zbrati vsaj milijon veljavnih podpisov v njeno podporo in pridobiti najmanjše število veljavnih podpisov v vsaj sedmih državah EU. 

To novo najmanjše število se uporablja za evropske državljanske pobude, ki jih je Komisija prijavila od 16. julija 2024 naprej. Novo najmanjše število se ne uporablja za evropske državljanske pobude, prijavljene pred 16. julijem 2024, za katere se še naprej uporabljajo prejšnji pragovi.

Bi želeli izvedeti več in sodelovati?