Wspólna polityka rolna (WPR) opiera się na trzech kluczowych celach, które służą budowaniu zrównoważonego systemu rolnictwa w UE. Są to:
- zrównoważenie gospodarcze
- zrównoważenie środowiskowe
- zrównoważony rozwój społeczny gospodarstw rolnych.
Aby osiągnąć te trzy główne cele, kraje UE stosują szeroką gamę konkretnych działań, które uwzględniają szczególne potrzeby każdego kraju i stanowią część planów strategicznych WPR. Za pośrednictwem tych planów kraje UE zapewniają rolnikom wsparcie dochodów, wspierają ich w przejściu na zrównoważoną produkcję i przyczyniają się do realizacji ambicji związanych z Europejskim Zielonym Ładem.
WPR wspiera społeczności wiejskie i przyczynia się do ważnej roli społecznej rolnictwa i leśnictwa.
Wspólna polityka rolna ma przeciwdziałać zmianie klimatu, chronić zasoby naturalne i zwiększać różnorodność biologiczną w UE.
Przepisy i środki regulujące i wspierające cyfryzację rolnictwa i obszarów wiejskich
Europejski Zielony Ład
W ramach Europejskiego Zielonego Ładu UE przekształci się w nowoczesną, zasobooszczędną i konkurencyjną gospodarkę, która poprawi jakość życia obywateli Unii, a jednocześnie będzie odgrywać wiodącą rolę w światowej walce ze zmianą klimatu.
Wybrane tematy
WPR ma na celu ochronę różnorodności biologicznej poprzez zrównoważone praktyki rolnicze.
WPR jest gwarancją odpowiedzialnego gospodarowania glebą i wodą i zarządzania jakością powietrza w całej UE.
Misja ta utoruje drogę do ulepszenia stanu gleby w UE.
Podobne strony
Zrównoważoność unijnego łańcucha dostaw żywności „od pola do stołu”: sprawiedliwy, zdrowy i przyjazny środowisku system żywnościowy
W wizji tej określono działania, które mają sprawić, że obszary wiejskie UE będą silniejsze, lepiej połączone, odporne i zamożne.
Wspieranie praktyk rolniczych, które przyczyniają się do osiągania celów UE w zakresie ochrony środowiska i klimatu.
Rolnictwo ekologiczne to metoda uprawy, której celem jest produkcja żywności przy wykorzystaniu naturalnych składników i procesów o ograniczonym wpływie na środowisko.